۶ اعدام و به انفرادی بردن ۷ نفر جهت اجرای حکم

کانون حقوق بشر ایران ۶ اعدام و به انفرادی بردن ۷ نفر جهت اجرای حکم

کانون حقوق بشر ایران ۶ اعدام و به انفرادی بردن ۷ نفر جهت اجرای حکم

 آمار بالای اعدام زندانیان در ایران واکنش‌های جهانی در پیش داشته است. آقای جاوید رحمان در گزارش دوره‌ای خود محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل را محکوم کرد

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، در روز دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ حکم اعدام ۶تن در زندان‌های شیراز و اهر به اجرا درآمد. در زندان شیراز ۵ تن به دار آویخته شده‌اند که تنها هویت یک تن از آنها اعلام شده است. یکی از اعدام شدگان حمیدرضا خدابنده فارسیمدان قشقایی است. وی یک سال و نیم پیش توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. از وی ۳ قبضه سلاح کمری و شکاری ضبط شد.

حکم اعدام حمیدرضا خدابنده بدلیل زخمی کردن چند مامور نیرو انتظامی در حالی به اجرا درآمد که برای انجام حکم، اتهام تجاوز به عنف هم آورده شده بود؛ اما هیچ شاکی خصوصی وجود نداشت. پیش از این قرار بود حکم وی به حبس و تبعید به زاهدان تخفیف پیدا کند. اما ۲روز پیش از اجرای حکم به خانواده وی اطلاع داده شده، برای آخرین ملاقات به زندان مراجعه کنند.

این حکم در زمانی صورت می‌گیرد که جوانان قشقايی در هفته‌های اخیر درگیری‌های مسلحانه با ماموران امنیتی داشته‌اند. اجرای این اعدام‌ها برای مقابله با جوانان و ایجاد جو رعب و وحشت در میان آنها انجام گرفته است.

به همراه حمیدرضا خدابنده ۴ تن دیگر هم اعدام شده‌اند که از هویت آنها اطلاعی در دست نیست.

اعدام یک تن در اهر

همزمان با اعدام ۵تن در شیراز حکم اعدام یک محکوم در شهر اهر نیز به اجرا درآمد. این زندانی جعفر قائد نام دارد و ۳۵ ساله، کشاورز و ساکن شهرستان اهر در استان آذربایجان شرقی بوده است.

اجرای حکم اعـدام جعفر قائد نیز تا کنون از سوی مراجع قضایی اعلام نشده است

انتقال حداقل ۸ زندانی به انفرادی در زندان قزلحصار کرج

بنا به گزارش‌های رسیده ۸ زندانی محبوس در زندان قزلحصار کرج جهت اجرای حکم اعـدام به سلول‌های انفرادی منتقل شده‌اند. اتهام این افراد حمل و نگهداری مواد مخدر می‌باشد. گفته می‌شود برخی از محکومین تبعه افغانستان هستند.

آمار بالای اعـدام زندانیان در ایران واکنش‌های منفی جهانی در پی داشته است. آقای جاوید رحمان در گزارش دوره‌ای خود محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل را محکوم کرد.

عفو بین الملل نیز ضمن محکوم کردن افزایش آمار اعـدام‌ها در ایران خواستار اقدام جامعه جهانی برای توقف این گونه احکام شد.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل