زخمی شدن یک کودک کولبر بر اثر شلیک نیروهای هنگ مرزی

کودک کولبر نیروهای هنگ مرزی

این کودک کولبر از ناحیه پا مورد اصابت گلوله‌ نیروهای هنگ مرزی قرار گرفته و بشدت زخمی شده است

یک کودک کولبر در اثر شلیک نیروهای هنگ مرزی بشدت زخمی شد. نیروهای هنگ مرزی در منطقه نوسود با شلیک به سمت یک کودک کولبر به نام فرشاد خالدی وی را از ناحیه پا بشدت زخمی کردند. این حادثه در روز سه شنبه اول شهریور ۱۴۰۱ رخ داد. بنا به گزارشات رسیده پرسنل بیمارستان نوسود از درمان این کودک کولبر خودداری می‌کنند. یک پزشک در پاسخ به درخواست برای معالجه این کودک کولبر گفته بود: «خوب کولبری نکنید».

فرشاد خالدی کـودک کولبر زخمی شده، ۱۶ ساله و اهل شهرستان پاوه می‌باشد.

کشته و زخمی شدن ۴۱ کولبر تنها در مرداد ماه

بنا به آمار منتشره تنها در ماه مرداد ۴۱ کولبر در نوارمرزی کردستان کشته و زخمی شدند. طبق آمار ۲ تن از زخمی‌ها کودک کولبر می‌باشند. بیشترین شلیک به سمت کولبران در مرزهای بانه و نوسود صورت گرفته است. تنها در مرز نوسود ۱۴ کولبر در یک ماه گذشته زخمی ‌شده‌اند.

مرداد ماه ۱۴۰۱ از سیاهترین ماه‌ها برای کولبران بوده است. در این ماه ۶ کولبر کشته و ۳۵ کولبر دیگر زخمی شدند. شلیک‌ها توسط نیروهای هنـگ مرزی و سپاه پاسداران صورت گرفته است.

قتل و کشتار جریان‌وار کولبران در نواحی مرزی

شایان ذکر است قتل و کشتار کولبران به امری عادی تبدیل شده است و بصورت پیوسته و بطور خاص در شهرهای مرزی در جریان است. ماموران مسلح حکومتی بصورت آتش به اختیار، کولبران را تحت عنوان حمل کالای قاچاق هدف تیراندازی قرار داده یا مورد آزار و ضرب و شتم قرار می‌دهند.

به گزارش مرکز آمار کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، در پروسه یکساله ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی دستکم ۱۱۹ کولبر، سوختبر یا کاسبکار توسط ماموران حکومتی به قتل رسیده اند. بسیاری از این افراد (که آمارشان در این عدد لحاظ نشده است) براثر تیراندازی دچار صدمات جدی شده و دیگر قادر به ادامه کار نیستند.

کولبری شغل کاذب و طاقت فرسایی است که مردم مناطق مرزی بخاطر تهیه لقمه نانی مجبور به انجام آن هستند. اما ماموران انتظامی و سپاه پاسداران که عامل اصلی غارت و نبود فرصت‌های شغلی هستند، با ادعای مبارزه با قاچاق بدون ضابطه به سمت کولبران شلیک می‌کنند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک


خروج از نسخه موبایل