گسترش کرونا و نبود امکانات، اعتراض ۱۶ تن از زنان زندانی سیاسی زندان اوین

گسترش کرونا و نبود امکانات، اعتراض ۱۶ تن از زنان زندانی سیاسی زندان اوین

کانون حقوق بشر ایران، سه شنبه اول شهریورماه ۱۴۰۱، تعداد ۱۶ تن از زنان زندانی سیاسی زندان اوین نسبت به گسترش کرونا و نبود امکانات اعتراض و ابراز نگرانی کردند. آنها در بیانیه ای پس از اشاره به شیوع بیماری کرونا در بند زنان و افزایش تعداد مبتلایان، به افزایش ناگهانی تعداد زندانیان و نبود فضای مناسب برای جداسازی و قرنطینه اعتراض کردند.

با افزایش جمعیت و تراکم زندانیان، مشکلات زنان زندانی در زندان اوین افزایش یافته است. از ابتدای مردادماه ۱۴۰۱، بیماری کرونا در بند زنان زندان اوین شیوع پیدا کرده و بدلیل تراکم جمعیت، گسترش یافت. کل جمعیت بند زنان زندان اوین ۶۰ نفر می باشد. با اینکه تعدادی در مرخصی هستند، تراکم جمعیت بالاست.

عوامل زندان از رسیدگی فوری به بیماران ممانعت میکنند، از جمله داروهای مورد نیاز را به زندانیان مبتلا به کرونا نمی دهند و یا با تاخیر به آنها می دهند.

زندانیان سیاسی فروغ تقی پور، عسل محمدی و ثمین احسانی نیز در این زندان به بیماری کرونا مبتلا شده اند. عسل محمدی و ثمین احسانی تمام شب را در اتاقی فاقد امکان و شبیه سلول به سربرده‌اند، در حالی که در به روی آن‌ها هم قفل بوده و زندانبانان نیز در طول شب به آن‌ها سر نزدند. زندانبانان حتی یکبار در طول شب به آنان سر نزده‌اند و‌در پاسخ به اعتراض بیماران گفته‌اند مگر ما پرستاریم!

زندانی سیاسی فرنگیس مظلوم نیز که در این بند محبوس است، مبتلا به بیماری قلبی است. او وضعیت جسمی نامساعدی دارد. زندانی سیاسی پرستو معینی به کرونا مبتلا شده بودند و برخی دیگر از زنان زندانی با علائمی مانند کرونا مواجه هستند

زنان زندانی سیاسی زندان اوین در اعتراض به شرایط حاضر نوشتند:

چندین هفته است که سویه‌ی جدید کرونا در بند زنان اوین شیوع پیدا کرده و هر روز به تعداد مبتلایان افزوده میشود، با توجه به افزایش ناگهانی و بی‌رویه شمار زندانیان و‌عدم تناسب تعداد افراد با فضا و‌ امکانات بند و نبود فضای مناسب برای جداسازی و‌ قرنطینه افراد مبتلا و تاخیر جدی در گرفتن تست و‌عدم مراقب‌های پزشکی لازم، نگرانی نسبت به حفظ جان و سلامت زندانیان افزایش پیدا کرده است، در مواردی مبتلایان به کرونا به دلیل شلوغی بند و عدم وجود قرنطینه، در داخل بند و در کنار سایر زندانیان، دوران بیماری را طی میکنند.

در موارد اخیر نیز دو نفر از افراد مبتلا (عسل محمدی و ثمین احسانی) تمام شب را در اتاقی که فاقد امکانات بوده و بیشتر به یک سلول شباهت دارد نگهداری شده‌اند در حالیکه تمام مدت در به روی آنها قفل بوده و‌بیماران با وجود ضعف شدید حتی قادر به رساندن خود به شیر آب هم نبوده‌اند.

زندانبانان حتی یکبار در طول شب به آنان سر نزده‌اند و‌در پاسخ به اعتراض بیماران گفته‌اند مگر ما پرستاریم!

این اولین بار نیست که بند زنان در اوین و سایر زندان‌ها از جمله قرچک ورامین شاهد این وضعیت بی‌توجهی به شرایط جانی و‌سلامت زندانیان است. اما آنچه این روزها شرایط را وخیم کرده‌، افزایش هرروزه‌ آمار زندانیان زن در شرایط کرونا است و این در حالی است که در بند زنان بیماران ریوی و قلب نیز حضور دارند!

۱۴۰۱/۵/۳۰

زینب همرنگ، لیلا قلیخانی گنجه، زهره سرو، ملیحه جعفری، نسرین جوادی، شکیلا منفرد، عسل محمدی، فرنگیس مظلوم، هستی امیری، نرگس ادیب، فریبا اسدی، گلاره عباسی، صبا کردافشاری، عالیه مطلب‌زاده، شکیلا منفرد، نرگس محمدی

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل