تعیین گزارشگر ویژه توسط شورای اروپا

تعیین گزارشگر ویژه توسط شورای اروپا

شورای اروپا برای ایران گزارشگر ویژه تعیین کرد

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز جمعه ۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، اخبار حاکی از تعیین گزارشگر ویژه برای ایران توسط شورای اروپاست. این گزارشگر ماکس لوکس ۲۶ساله، نماینده سبزها در مجلس فدرال آلمان است. او توسط شورای اروپا به عنوان گزارشگر ویژه امور ایران انتخاب شد.

لوکس گفته است که قصد دارد حکومت تهران را به چالش بکشد.
شورای اروپا کهن‌ترین سازمان برای یکپارچه‌سازی اروپاست که در سال ۱۹۴۹ میلادی دایر گشت. پایه این سازمان بر گسترش مردم‌سالاری، حقوق بشر، زمامداری قانون و بهره‌برداری از همکاری‌های فرهنگی استوار است.
۴۷ کشور با مجموع ۸۲۰ میلیون نفر جمعیت عضو این شورا هستند.
نهادهای قانونی آن عبارتند از کمیته وزیران شکل گرفته از وزیر خارجه از هر کشور، مجمع پارلمانی از پارلمان متشکل از مجلس از هر کشور، کمیته مختلط متشکل از پنج عضو کمیته وزیران و ش عضو مجمع پارلمانی و دبیرکل که رهبر دبیرخانه شورای اروپا است.

پایگاه این شورا در استراسبورگ فرانسه است و فرانسوی و انگلیسی زبان‌های رسمی آن هستند.

حکومت ولایت فقیه حاکم بر ایران یکی از اصلی ترین کشورهای ناقض حقوق بشر در جهان است. شورای حقوق بشر سازمان ملل، سالیان است که برای ایران گزارشگر ویژه حقوق بشر اختصاص داده است. در فروردین ماه سال جاری ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر در امر ایران برای یک سال دیگر تمدید شد.

بیشتر بخوانید:

تمدید یکساله مأموریت جاوید رحمان -گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران

روز سه شنبه ۱۵ فروردین۱۴۰۲ برابر با ۴آوریل۲۰۲۳، شورای حقوق بشر سازمان ملل با ۲۳ رای مثبت به قطعنامه پیشنهادی، ماموریت جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را برای مدت یکسال دیگر تمدید نمود.

در روز ۱۰ مارس ۲۰۲۳ برابر با ۱۹ اسفندماه ۱۴۰۱، آقای جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر در امر ایران گزارش ۲۰ صفحه ای را به شورای حقوق بشر ارائه داده بود. او در این گزارش به نقض حقوق بشر در سال ۲۰۲۲ پرداخته و گفته بود که از زمان شروع اعتراضات سراسری مردم ایران، که پس از قتل مهسا امینی رخ داد، بیش از ۱۸ هزار نفر دستگیر شده و ۴۷۶ نفر کشته شده اند. گزارشگر ویژه با مستند کردن دستگیری های خودسرانه، اعدام‌ها، دادگاه های نمایشی، شکنجه و رفتار نامناسب با معترضان در ایران، از حکومت ایران خواسته بود تمامی این رفتارها را متوقف کند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل