کشته و زخمی شدن بیش از ۳۰ کولبر طی یک هفته گذشته

کشته و زخمی شدن بیش از ۳۰ کولبر

کشته و زخمی شدن بیش از ۳۰ کولبر طی یک هفته گذشته

تشدید سرکوب کولبران در راستای ایجاد جو رعب و وحشت در جامعه به منظور جلوگیری از اوج گرفتن اعتراضات می‌باشد

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، تنها در یک هفته منتهی به ۷ آبان حداقل ۳۰ کولبر توسط نیروهای امنیتی کشته و زخمی شده‌اند. تشدید سرکوب کولبران در راستای ایجاد جو رعب و وحشت در جامعه به منظور جلوگیری از اوج گرفتن اعتراضات می‌باشد.

در روز ۶ آبان ۱۴۰۲ نیروهای هنگ مرزی در منطقه نوسود با آتش گشودن به سمت دسته‌ای از کولبران حداقل ۱۵تن از آنها را زخمی کردند. این کولبران همه اهل شهرهای ثلاث باباجانی و جوانرود می‌باشند. بنا به گزارشات رسیده وضعیت جسمی برخی از کولبران وخیم می‌باشد.

زخمی شدن حداقل ۱۰ کولبر در منطقه هورامان

روز شنبه ۶ آبان نیروهای هنگ مرزی در منطقه ته‌ته‌هورامان یک کولبـر جوان را با سلاح ته‌پر مورد اصابت قرار داده و پس از سرقت اموال کولـبران دیگر باقی‌مانده کوله آنها را آتش زدند. کولبـر زخمی شده آرمان سلیمی ۲۵ ساله و اهل شهر مریوان می‌باشد. گفته می‌شود حداقل ۱۰ تن دیگر از کولـبران زخمی‌شده‌اند.

شامگاه شنبه ۶ آبان ۱۴۰۲ ماموران امنیتی با شلیک به سمت گروهی از کولـبران یک تن را زخمی کردند. کـولبر زخمی سرور شریفی، ۲۶ سلاه و اهل روستای کوپیچ از توابع شهرستان بانه است. وی از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفته و در وضعیت نامساعدی به‌سر می‌برد.

زخمی کردن یک کودک کولبر

شامگاه یک‌شنبه ۳۰ مهر ۱۴۰۲ سه کولبـر از منطقه مرزی نوسود به شدت زخمی شدند. یکی از زخمی‌شدگان، کودک کـولبری به نام ماهان برزگر است که ساکن روستای نیرژ از توابع ثلاث بابا جانی است.

روز دوشنبه اول آبان ماه ۱۴۰۲ نیز نیروهای هنگ مرزی در منطقه هنگه‌ژال بانه یک کـولبر به نام زانکو گوهری را با شلیک مستقیم به‌شدت مجروح کردند.

در ادامه شلیک مستقیم به سمت کولبـران روز سه‌شنبه ۲آبان۱۴۰۲ نیروهای هنگ‌ مرزی در منطقه کیله از توابع شهرستان بانه یک کولـبر را به قتل رساندند. کولبـر کشته شده، محسن عبداللهی نام داشت. وی ۳۵ ساله، متاهل و پدر ۴ فرزند بود. نیروهای هنگ مرزی با شلیک مستقیم و بدون اخطار قبلی محسن عبداللهی را به قتل رساندند.

تشدید جنایات سیستماتیک بر علیه کـولبران

جنایات نیروهای هنگ مرزی در ادامه سرکوب و قتل‌های سیستماتیک کـولبران می‌باشد. در چند روز گذشته نیروهای امنیتی شامل هنگ مرزی و سپاه پاسداران سرکوب کـولبران را شدت بخشیده‌اند. آنها تلاش می‌کنند که با شلیک‌های کور و بی‌ضابطه جو رعب و وحشت را بر مناطق مرزی حاکم کنند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل