کشته شدن یک کولبر بر اثر شلیک نیروهای هنگ مرزی

کولبر هنگ مرزی

نیروهای هنگ مرزی با شلیک به سمت کولبران در منطقه بانه یک تن از آنها را به قتل رساندند

نیروهای هنگ مـرزی با شلیک مستقیم به سمت کولبران یک تن از آنها را به قتل رساندند. نیروهای هنگ مـرزی با کمین‌گذاری در مسیر تردد کولبران بدون اخطار قبلی به سمت آنها شلیک کردند. در اثر شلیک این نیروها روز سه شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱، یک کولبر به نام بها‌الدین احمدی ۳۳ ساله فرزند غریب کشته شد. وی اهل روستای حاجی عبدل از توابع سرشیو شهرستان سقر بود. بهاالدین احمدی، متاهل و دارای ۴ فرزند بود.

مرداد و شهریورماه از سیاه‌ترین ماه‌ها برای کولبران

 ماه‌های شهریور و مرداد ۱۴۰۱ از سیاه‌ترین ماه‌ها برای کـولبران بوده است. در این ۲ ماه بیش از ۶۰ تن از کـولبران کشته و زخمی شدند. شلیک‌ها توسط نیروهای هنگ مـرزی و سپاه پاسداران صورت گرفته است.

قتل و کشتار سیستماتیک کولبران در نواحی مرزی

قتل و کشتار کـولبران به امری عادی تبدیل شده است و بصورت پیوسته و سیستماتیک و بطور خاص در شهرهای مرزی در جریان است. ماموران مسلح حکومتی بصورت آتش به اختیار، کـولبران را تحت عنوان حمل کالای قاچاق هدف تیراندازی قرار داده یا مورد آزار و ضرب و شتم قرار می‌دهند.

به گزارش مرکز آمار کانون حقوق بشری نه به زندان ـ نه به اعدام، در پروسه یکساله ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی دستکم ۱۱۹ کـولبر، سوختبر یا کاسبکار توسط ماموران حکومتی به قتل رسیده اند. بسیاری از این افراد (که آمارشان در این عدد لحاظ نشده است) براثر تیراندازی دچار صدمات جدی شده و دیگر قادر به ادامه کار نیستند.

کـولبری شغل کاذب و طاقت فرسایی است که مردم مناطق مرزی بخاطر تهیه لقمه نانی مجبور به انجام آن هستند. اما ماموران انتظامی و سپاه پاسداران که عامل اصلی غارت و نبود فرصت‌های شغلی هستند، با ادعای مبارزه با قاچاق بدون ضابطه به سمت کـولبران شلیک می‌کنند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک


خروج از نسخه موبایل