زندانی سیاسی کامران شیخه کیست؟

کانون حقوق بشر ایران - زندانی سیاسی کامران شیخه کیست؟

کانون حقوق بشر ایران - زندانی سیاسی کامران شیخه کیست؟

کامران شیخه به همراه ۶ زندانی دیگر تنها به دلیل اعتقادات مذهبی و فعالیت حول آن دستگیر شده‌اند. این زندانیان به هنگام بازجویی تحت شکنجه‌های روحی و فیزیکی قرار گرفته‌اند تا به اتهاماتی که مرتکب نشده‌اند اعتراف کنند

نام و نام خانوادگی: کامران شیخه

محل تولد: مهاباد

تاریخ تولد: ۱۳۶۳

تحصیلات: دیپلم

اتهامات: اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام، عضویت در گروه‌های سلفی، افساد فی‌الارض و محاربه

محکومیت: بلاتکلیف

تاریخ آخرین بازداشت: ۱۶ آذر ۱۳۸۸

محل‌های حبس: زندان مرکزی ارومیه – زندان رجایی شهر کرج

آخرین تنظیم: خرداد ۱۴۰۲

کامران شیخه، فرزند علی، متولد ۱۳۶۳در مهاباد، دارای تحصیلات دیپلم و مجرد می‌باشد. کامران شیخه همراه با ۶ تن از هموطنان اهل سنت در سال ۸۸ بازداشت شد. اسامی این زندانیان عبارتند از: داوود عبداللهی، فرهاد سلیمی، انور خضری، خسرو بشارت، قاسم آبسته و ایوب کریمی.

این ۷ زندانی در اسفندماه ۹۴ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به اعدام محکوم شدند. این حکم در دیوان عالی کشور توسط قاضی رازینی نقض شد. اتهام آنان اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام، عضویت در گروه‌های سلفی، افساد فی‌الارض و محاربه اعلام شده بود.

زندانیان اتهام شرکت در مبارزات قهرآمیز را رد کرده و گفته‌اند تنها به دلیل اعتقادات خود و فعالیت‌هایی همچون شرکت در جلسات مذهبی و پخش مطالب مذهبی دستگیر شده‌اند. به گفته زندانیان آنها هنگام بازجویی تحت شکنجه روحی و فیزیکی قرار گرفته‌اند تا به اتهاماتی که مرتکب نشده‌اند، اعتراف کنند.

کامران شیخه و سایر هم پرونده‌ای‌هایش در شهریور ماه سال ۹۶ برای برگزاری دادگاه از زندان رجایی شهر کرج به زندان مرکزی ارومیه منتقل شدند و سپس سه تن از آنها شامل کامران شیخه؛ خسرو بشارت و انور خضری در ۲۸ مرداد ماه به زندان رجایی شهر بازگردانده شدند.

ابلاغ حکم اعدام

پس از گذشت ۹ سال روز ۱۷ تیر ماه ۹۷؛ حکم اعدام کامران شیخه توسط دادگاه تجدید نظر ارومیه به او ابلاغ شد.

در سال ۹۸ درخواست اعاده دادرسی کامران شیخه و دیگر هم پرونده ای های او از سوی شعبه ٣٨ دیوان عالی کشور رد شد.

کامران شیخه، دارای یک پرونده دیگر در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و محاربه است. قاضی صلواتی وی را تهدید به خلع وکیل کرد و به او گفت: «تا وکیلت را خلع نکنی و وکیل تسخیری نگیری دادگاهی در کار نیست و باید بلاتکلیف بمانی».

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل