پنهان کردن عمدی موج هفتم کرونا زمینه‌ساز گسترش بیشتر

موج هفتم کرونا در کشور شکل گرفته، اما سران حکومت تلاش می‌کنند آن را پنهان کرده و وضعیت را عادی جلوه دهند

موج هفتم کرونا با سرعتی باور نکردنی درحال گسترش در کشور است. آمار ابتلا به ویروس کرونا و مرگ و میر ناشی از آن در شهرهای مختلف، روند افزایشی به خود گرفته است. به دلیل عدم اعتماد مردم به واکسن‌های ساخت داخل، بسیاری از آنها تمایلی به تزریق دز سوم را ندارند. طبق آمار وزارت بهداشت تنها ۲۶ درصد از جمعیت کشور دوز سوم را دریافت کرده‌اند. همچنین خبرهایی از حذف ۲ واکسن اسپوتنیک و آسترازنکا از روند واکسیناسیون کرونا در ایران رسیده است.

مقامات بهداشتی دلیل حذف را پایان تاریخ مصرف محموله‌های موجود عنوان کرده‌اند. کمتر از یک ماه پیش روزنامه اعتماد گزارشی منتشر کرد که طی آن رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار دستور تمدید تاریخ انقضای واکسن‌های پاستوکووک را داده است. یعنی واکسن‌هایی که تاریخ مصرف آنها تا پایان اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ بود را در تابستان به مردم تزریق کردند.

شکل‌گیری موج هفتم کرونا با افزایش تعداد فوتی‌ها

دکتر سوری در رابطه با وضعیت موج هفتم کرونا می‌گوید:

«در حال حاضر با توجه به ایجاد ساب واریانت‌های جدید، موج هفتم بیماری در کشور شکل گرفت و از آنجایی که قابلیت انتشار این ساب‌واریانت‌ها بسیار زیاد است، موارد ابتلایمان بسیار زیاد شد و به تبع بالا رفتن موارد ابتلا، بستری و مرگ هم بیشتر شد… در روزهای اخیر میزان مرگ‌هایمان دو رقمی شده و به بالای ۵۰ مورد رسیده است. بر این اساس به نظر می‌آید که همچنان روند رو به افزایش داریم.»

 تحلیل‌های سیستم بهداشتی کشور بجای اینکه بر روی بیمار‌یابی فعال باشد، عمدتا بر بستری و آمار فوتی‌ها متمرکز است. به این ترتیب نمی‌توان تشخیص داد که گردش ویروس در کشور چگونه است. مقامات وزارت بهداشت از این روش برای پنهان کردن پیک‌ها استفاده می‌کنند.

 سران حکومت همواره مردم را مقصر گسترش پیک‌ها قلمداد کرده‌اند. این در حالی است که بایستی برای حفظ جان مردم برگزاری مراسم مذهبی در این روزها ممنوع اعلام شود. این مراسم می‌تواند به گسترش و ایجاد یک سونامی در موج هفتم کرونا منجر شود.

کرونا به عنوان سلاح سرکوب اعتراضات

سران حکومت همواره از کرونا به عنوان یک فرصت برای سرکوبی اعتراضات استفاده کرده‌اند. هر چند تاریخ مصرف این سلاح رو به پایان است، اما آنها تلاش می‌کنند، با گسترش موج هفتم کرونا در داخل کشور شعله اعتراضات را به هر میزان که امکان دارد، پایین بیاورند. البته باید به یاد آورد، در تابستان گذشته شیوع کرونا خود، زمینه‌ساز اعتراضاتی شد که خامنه‌ای را مجبور به عقب‌نشینی و قبول وارد کردن واکسن از خارج کشور کرد. در صورت گسترش موج هفتم کرونا مردم باید آنرا زمینه‌ساز اعتراضی کنند که دیگر سران حکومت به فکر استفاده از آن برای سرکوب اعتراضات نیفتند.

خروج از نسخه موبایل