وضعیت فاجعه بار تراکم زندانیان در زندان خورین ورامین

وضعیت فاجعه بار تراکم زندانیان در زندان خورین ورامین؛ اینجا حتی اکسیژن برای تنفس نیست

تراکم زندانیان در زندان خورین ورامین و نبود امکانات اولیه وضعیت را در این زندان فاجعه بار و بحرانی کرده است، تراکم به حدی زیاد است که حتی اکسیژن برای تنفس وجود ندارد

کانون حقوق بشر ایران جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱؛ بنا بر گزارش منابع موثق تراکم زندانیان در زندان خورین ورامین به حدی زیاد است که زندانیان حتی اکسیژن کافی برای نفس کشیدن ندارند و احساس خفگی می‌کنند.

وضعیت آب در این زندان وخیم است بطوری که زندانیان دو روز آب دارند و سه روز ندارند و از آبهای ذخیره باید استفاده کنند.

مشکل دیگر زندانیان سرویسهای بهداشتی است این زندان با ظرفیت بیش از ۵۰۰ نفر ۱۰ سرویس بهداشتی دارد که ۵ عدد آن خراب و غیر قابل استفاده است.

زندانیان شش ماه است که آب گرم ندارند و از آب سرد استفاده میکنند به همین دلیل شیوع سرماخوردگی در این زندان بسیار بالا است.

تعداد زیادی از زندانیان تخت ندارند و توی سالن بصورت کتابی کنار هم میخوابند بطوریکه تا جلو سرویس بهداشتی پر است. زندانیان کف خواب برای اینکه امکان استراحت داشته باشند مجبورند کتابی بخوابند و تختهای طبقه پایین هم دو نفره استفاده میکنند.

وضعیت غذا بشدت افتضاح است و اصلا قابل خوردن نیست. برخی زندانیان که تمکن مالی دارند از فروشگاه مواد تهیه میکنند و خودشان غذا می پزند ولی بقیه مجبورند که همین غذای بی کیفیت را بخورند و همیهش در وضعیت گرسنگی نگه داشته می شوند.

کانون حقوق بشر ایران نسبت به این وضعیت هشدار داده و از شورای حقوق بشر ملل متحد میخواهد هرچه سریعتر هیاتی را برای بازدید از وضعیت زندانهای ایران اعزام کرده و مقامات ایران را برای آزاد کردن بازداشت شدگان و زندانیان سیاسی تحت فشار قرار بدهد.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل