هشتمین روز اعتصاب غذا و داروی زندانی سیاسی زینب همرنگ در زندان اوین

هشتمین روز اعتصاب غذا و داروی زندانی سیاسی زینب همرنگ در زندان اوین

زندانی سیاسی زینب همرنگ هشتمین روز اعتصاب غذا و دارو را در زندان اوین می گذراند

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز چهارشنبه ۳۰ شهریورماه ۱۴۰۱، زندانی سیاسی زینب همرنگ هشتمین روز است که در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم، ضرب و شتم و بدرفتاری و عدم رسیدگی پزشکی دست به اعتصاب غذا زده است.

معلم بازنشسته و زندانی سیاسی زینب همرنگ سیدبگلو، روز ۲۳ شهریورماه ۱۴۰۱، پس از اعتراض به عدم تفکیک جرائم در بند زنان زندان اوین، به شکل وحشیانه ای توسط ۶ زندانبان مرد و زن مورد ضرب و شتم قرار گرفته و به قرنطینه زندان منتقل شد.

این در حالیست که خانم همرنگ ۵۴ ساله، دارای بیماری نوسان فشار خون است و اعتصاب غذا و دارو می تواند عوارض جدی جسمی را به همراه داشته باشد.

به گفته منبع مطلع، قرنطینه زندان محل آلوده ای که به طور معمول زندانیان بیمار و یا جدیدالورود نگهداری می شوند و عاری از جزئی ترین و اولیه ترین امکانات است.

علاوه بر این خانم همرنگ مبتلا به سنگ کلیه است که اگر به زودی مداوا نشود، منجر به عمل جراحی باز خواهد شد.

خانم زینب همرنگ سیدبلگو، ۵۰ ساله، معلم بازنشسته از شهر اردبیل، از اهالی شهرستان مغان اردبیل، متاهل و دارای دو فرزند است. وی فعال صنفی و مدنی بوده است. زندانی سیاسی زینب همرنگ سیدبگلو ، در شهریورماه ۱۳۹۹، حین سفر به آذربایجان غربی توسط مأموران اطلاعاتی در شهر خوی بازداشت شده و به بازداشتگاه این شهر منتقل گردید وی پس از ۵ روز حبس در خوی، جهت تحمل محکومیت صادره به زندان اوین منتقل شد.

خانم سیدبگلو پیش از این در در تاریخ ۲۲ دیماه ۱۳۹۸ توسط نیروهای امنیتی در منزل خود به همراه دخترش بازداشت شده و در دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهامات اجتماع و تبانی به ۵ سال حبس، از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به ۱ سال حبس، در مجموع به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس برای وی قابل اجرا خواهد بود.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل