نگرانی برای لقمان امین پور؛ چون هم اهل سنت است و هم کرد، اهل سقز و همشهری مهسا امینی

نامه شماری از زندانیان سیاسی زندان گوهردشت خطاب به جاوید رحمان در نگرانی برای لقمان امین پور تحت شکنجه و بازجویی

کانون حقوق بشر ایران، سه شنبه ۳ آبان ۱۴۰۱؛ زندانیان سیاسی زندان گوهردشت با نوشتن نامه ای به آقای جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، از ادامه بازجویی و شکنجه زندانی سیاسی لقمان امین پور در بند ۲۴۱ اوین ابراز نگرانی کرده و خواهان پیگیری نهادهای حقوق بشری در این خصوص شدند.

رونوشت این نامه خطاب به دبیرکل ملل متحد و کمیساریای عالی حقوق بشر ملل متحد است.

نیروهای امنیتی در روز ۲۳ مهرماه ۱۴۰۱، به زندان اوین حمله کرده و تعدادی از زندانیان را کشته و تعداد بیشتری را زخمی کردند. زندانی سیاسی لقمان امین پور پس از این حمله وحشیانه در حالیکه مجروح بود به بند ۲۴۱ زندان اوین منتقل و تحت بازجویی و شکنجه قرار گرفت.

امضا کنندگان این نامه عبارتند از: زندانیان سیاسی سعید اقبالی،‌ حمید کاشانی، پیام شکیبا، سعید ماسوری، حسن صادقی، احد برزگر، نصرالله لشنی و مطلب احمدیان

نسخه ای از این نامه که به دست کانون حقوق بشر ایران رسیده از این قرار است:

نگرانی برای لقمان امین پور “چون هم اهل سنت است و هم کرد” اهل سقز و همشهری مهسا امینی

به :گزارشگر ویژه حقوق بشر(جناب جاوید رحمان)

به دنبال آتش سوزی در زندان اوین که حکومت خودش متهم اول است، تلویزیون و خبرگزاریهای حکومتی آنرا به زندانیان عادی بند7 نسبت دادند که گویا قصد فرار از زندان را داشته اند.

این این وجود حکومت و قضائیه آن به قصد ارعاب و ایجاد وحشت زندانیان را بهانه کرده و قصد انتقام از زندانیان سیاسی را دارد گروهی را تبعید و به زندانهای دیگر فرستاده و برخی از جمله لقمان امین پور را برای ارعاب بقیه به انفرادی و تحت شکنجه برده تا شاید با مجازات شدیدتر، او را عبرت دیگران گرداند. در حالیکه او اولا در بند ۷ نبوده و ثانیا ۵ سال محکومیت دارد.

ولی چرا لقمان امین پور را انتخاب کرده اند؟ چون اولا: مسلمان اهل سنت است ثانیا: کرد است و اهل کردستان و جرم جدیدتر اینکه اهل سقز و همشهری مهسا امینی

و همه اینها برای حکومت و قضائیه آن جهت صدور احکام سنگین برای هرکسی کافیست و ما زندانیان بعد سالها حبس تجربه چنین دسیسه هایی را در زندان به وفور داریم، به همین دلیل به شدت نگران وضعیت ایشان بوده و از گزارشگر ویژه و همه نهادهای حقوق بشری خواهان پیگیری هستیم.

رونوشت :دبیرکل ملل متحد
کمیساریای عالی حقوق بشر

زندانیان زندان گوهردشت (رجایی شهر)
سعید اقبالی،‌ حمید کاشانی، پیام شکیبا، سعید ماسوری، حسن صادقی، احد برزگر، نصرالله لشنی و مطلب احمدیان

***

لازم به ذکر است که زندانی سیاسی زندانی سیاسی لقمان امین پور، متولد ۱۳۷۰ در تهران، لیسانسه و شاغل در کار معاملات ملکی، محبوس در بند۴ زندان اوین است. این زندانی سیاسی روز ۱۳ خردادماه ۹۹ برای دومین بار بازداشت و پس از بازپرسی در شهرری به زندان اوین منتقل شد.

وی در زمان بازجویی در سلول انفرادی، از طرف بازجویان اطلاعات از طریق تهدید خانواده اش تحت فشار قرار گرفت که اتهامات وارده را بپذیرد.

لقمان امین پور اولین بار در اسفند ۹۶ بازداشت شده و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «ارتباط با مجاهدین خلق» به ۶ سال زندان محکوم شده بود.

لقمان امین پور در ابتدای آبان ماه ۹۹ به دلیل تراکم جمعیت، سرمای زیاد بند و نبود وسایل گرمایشی به بیماری کرونا مبتلا شد؛ به طوری که همچنان از آثار و عوارض این بیماری از جمله تنگی نفس و مشکلات ریوی رنج می برد. این زندانی سیاسی در اسفند ماه ۹۸ پس از شیوع کرونا از زندان اوین آزاد گردید.

زندانی سیاسی لقمان امین پور در روز سه شنبه ۲۳ دی ماه ۹۹، پس از گذشت ۷ ماه از زمان بازداشت، به دادگاه احضار و توسط قاضی افشاری، محاکمه شد. به موجب رای دادگاه، به اتهام «اجتماع و تبانی» به ۵ سال زندان و به اتهام «عضویت در مجاهدین خلق» به ۵ سال زندان دیگر محکوم گردید.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل