مرگ یک زندانی در زندان سپیدار بر اثر عدم رسیدگی درمانی

مرگ یک زندانی در زندان سپیدار بر اثر عدم رسیدگی درمانی

مهدی (ضیا) سلیمانی

یک زندانی در زندان سپیدار درگذشت، عوامل زندان علت مرگ را «عفونت» اعلام کردند

کانون حقوق بشر ایران، امروز چهارشنبه ۹ شهریور ۱۴۰۱، یک زندانی بنام مهدی (ضیا) سلیمانی بر اثر عدم رسیدگی پزشکی در زندان سپیدار اهواز درگذشت.

عوامل زندان سپیدار مانع از اعزام وی به بیمارستان شده و از درمان وی جلوگیری کرده بودند. پس از درگذشت مهدی سلیمانی و زمانیکه خانواده وی جهت پیگیری موضوع به زندان مراجعه کردند به آنها پاسخ داده شد که مهدی عفونت گرفته و فوت شده است.

از اتهام و محکومیت این زندانی اطلاعی در دست نیست.

یک منبع مطلع به کانون حقوق بشر ایران گفت:‌ «مهدی نیاز به اعزام به بیمارستان داشت و اگر او را به بیمارستان اعزام می کردند هیچ دلیل نداشت که بمیرد اما عوامل زندان جلوی رسیدگی پزشکی به او را گرفتند.»

این منبع افزود: «به خانواده مهدی گفته شد او عفونت گرفته، این بدان معنیست که عوامل زندان هم قبول دارند که او بیمار بوده اما از پذیرش مسئولیت جان یک انسان طفره می روند.»

این اولین باری نیست که زندانیان براثر عدم رسیدگی پزشکی جان خود را در زندانها از دست می دهند. بطور خاص زندانهای جنوب کشور که کمتر خبر و یا اطلاعاتی از آنها به بیرون درز میکند و وضعیت زندانیان در این زندانها وخیم تر است.

کانون حقوق بشر ایران از سازمان ملل و شورای حقوق بشر ملل متحد میخواهد هیاتی را برای بازدید از زندانهای ایران اعزام کند. وضعیت در زندانهای ایران بسیار اسفناک و جان بسیاری زندانیان در این زندانها در خطر است.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل