مرگ مغزی مهسا امینی براثر ضربات گشت ارشاد و دروغگویی پلیس تهران

مرگ مغزی مهسا امینی براثر ضربات گشت ارشاد و دروغگویی پلیس تهران

مهسا امینی

درحالیکه تمامی گزارشات و شواهد حاکی از مرگ مغزی مهسا امینی براثر ضربات گشت ارشاد است، پلیس تهران در وحشت از اعتراضات به دروغ گفت: «مهسا امینی دچار عارضه قلبی شده و هیچ موردی از برخورد و توهین وجود نداشته است!»

کانون حقوق بشر ایران؛ روز سه شنبه ۲۲ شهریور۱۴۰۱ خبر شوکه کننده مرگ مغزی مهسا امینی (ژینا امینی) دختر ۲۲ ساله اهل سقز که توسط ماموران گشت ارشاد تهران مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود فضای مجازی را پر کرده و جامعه را در شوک فرو برد.

مهسا امینی همچنان با سطح هوشیاری ۳ در بیمارستان کسری در تهران تحت مراقبت های ویژه قرار دارد و بدلیل تحت فشار قرار داشتن خانواده و دروغگویی مقامات هنوز سرنوشت او بطور قطع مشخص نیست، اما خانواده او اعلام کرده اند که او هنوز زنده است؛

در گزارشی که ایران وایر در این خصوص منتشر کرد آمده است: «ماموران حراست بیمارستان اجازه ورود به بخش آی سی را بدون نام بردن از بیمار نمی‌دهند و به محض شنیدن نام «امینی» اعلام می‌کنند که او «ممنوع الملاقات» است. این خبرگزاری نوشته است که برای پرسش درباره وضعیت مهسا امینی با بیمارستان کسری تهران تماس گرفت اما اپراتور بخش آی سی یو بیمارستان با شنیدن نام «مهسا امینی» تلفن را بدون هیچ توضیحی قطع کرد.»

درحالیکه مهسا امینی در زمان بازداشت بشدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و ظرف تنها دو ساعت با سکته قلبی و مغزی با آمبولانس به بیمارستان منتقل شده است، پلیس تهران با دروغگویی اعلام کرد که: «مهسا امینی دچار عارضه قلبی شده و هیچ موردی از برخورد و توهین وجود نداشته است.»

ماموران گشت ارشاد در زمان بازداشت مهسا در ورودی بزرگراه حقانی به برادرش گفته بودند: «او را به پلیس امنیت اخلاقی در خیابان وزرا می برند و او باید در یک کلاس توجیهی ۴۰ دقیقه ای درباره حجاب شرکت کند!»

ماموران مهسا را ضمن ضرب و شتم بازداشت کرده و با ماشین گشت ارشاد با خود بردند. اما ظرف تنها دو ساعت جسم بی جان او را با آمبولانس به بیمارستان کسری منتقل کردند. پزشکان با تشخیص سکته قلبی و مغزی به خانواده گفتند اگرچه قلب او می تپد اما سطح هوشیاری مغزی بسیار پایین است و عملا خانواده را جواب کردند.

این درحالیست که برادر مهسا وارد اتاق شده و وی را دیده است اما به او اجازه فیلمبرداری داده نشده است. به گفته برادر مهسا صورت وی ورم کرده و پایش کبود بوده است. همچنین در تصویر منتشر شده از مهسا خونریزی از گوش راست قابل مشاهده است.

در همین حال یکی از مسئولان پلیس تهران در وحشت از واکنشهای اجتماعی در فضای مجازی و اعتراضات در خیابانها در این باره گفت: «آنچه درباره خانم امینی اتفاق افتاده، درگیری و زد و خورد و توهین نبوده و آنچه اتفاق افتاده یک عارضه قلبی بوده و در مقر پلیس در کلاس توجیهی رخ داده است. او کنار دیگر خانم‌هایی که در جمع بودند دچار عارضه قلبی شده و سریع هم به بهداری ارجاع داده شد. این مسئول پلیس همچنین گفت: فعلاً خانم امینی در حال درمان است و درباره وضعیت او حرفی نمی‌توان زد.»

سازمان هه نگاو از قول یک منبع مطلع نوشت: «نهادهای امنیتی خانواده امینی را تهدید کرده‌اند که اگر با رسانه‌های خارجی حرف بزنند با آنها برخورد جدی خواهد شد.»

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل