محکومیت گلرخ ابراهیمی ایرایی به ۷ سال زندان

محکومیت گلرخ ابراهیمی ایرایی به ۷ سال زندان

زندانی سیاسی گلرخ ایرایی

گلرخ ابراهیمی ایرایی توسط قاضی افشاری به ۷ سال زندان، ممنوعیت خروج از کشور، ممنوعیت حضور در احزاب و گروهها و ضبط گوشی تلفن محکوم شد.

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز پنج شنبه ۲۴ فروردین ماه ۱۴۰۲، گلرخ ابراهیمی ایرایی در دادگاه شعبه ۲۶ انقلاب تهران به ریاست قاضی افشاری به اتهامات «اجتماع و تبانی» به ۶ سال و بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان محکوم شد. از این میزان محکومیت ۶ سال اجرایی خواهد بود.
او همچنین به ۲ سال ممنوعیت حضور در تهران، ۲ سال ممنوعیت حضور در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات و ضبط گوشی تلفن همراه محکوم شد.

روز چهارشنبه ۱۴ دی ماه ۱۴۰۱، جلسه دادگاه او به اتهام تبلیغ علیه نظام توسط قاضی افشاری در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برگزار شده بود.

زندانی سیاسی گلرخ ابراهیمی توسط نهادهای امنیتی و قوه قضاییه تحت فشار قرار گرفته بود که درخواست کتبی عفو از خامنه ای بنویسد. اما او هر بار پاسخ رد داده و حاضر به این کار نشده بود.

گلرخ ابراهیمی ایرایی روز ۴ مهرماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی با خشونت و ضرب و شتم در منزل بازداشت وبه زندان قرچک ورامین منتقل شد.

خانم ایرایی پیشتر نیز بدلیل فعالیت های خود سابقه بازداشت و محکومیت داشته است. در آخرین مورد وی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ۳ سال و ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شد. دادگاه همچنین علاوه بر این او را به ۲ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب محکوم کرد. این حکم مدتی بعد در مرحله تجدید نظر بدون تشکیل جلسه دادگاه عینا تائید و به وی ابلاغ شد. بر اساس حکم صادره با اعمال ماده ۱۳۴ مدت ۲ سال و ۱ ماه از این حبس برای او قابل اجرا خواهد بود.

فروردین‌ماه سال گذشته خانم ایرایی در حالی که از برگزاری جلسه دادگاه هیچگونه اطلاعی نداشت توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری به صورت غیابی از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال زندان، ۲ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و دستجات سیاسی و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.

گلرخ ایرایی، نهایتا روز دوشنبه ۱۹ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱، از زندان آمل آزاد شد.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل