محکومیت زندانی سیاسی سعدا خدیرزاده به ۱۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری

محکومیت زندانی سیاسی سعدا خدیرزاده به ۱۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری

زندانی سیاسی سعدا خدیرزاده

زندانی سیاسی سعدا خدیرزاده در پرونده اول خود به ۱۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد

کانون حقوق بشر ایران سه شنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۱، زندانی سیاسی سعدا خدیرزاده محبوس در بند زنان زندان مرکزی ارومیه از سوی شعبه سوم دادگاه کیفری یک مهاباد به ۱۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده و این حکم امروز به خانواده این زندانی ابلاغ شده است.

در گزارشی که هه نگاو در این خصوص منتشر کرده آمده است دادگاه آنلاین برای زندانی سیاسی سعدا خدیرزاده در روز چهارشنبه ۲ شهریور پس از اخذ اعترافات اجباری و پس از اقدام به خودکشی خانم خدیرزاده برگزار شده بود.

بر اساس این گزارش زندانی سیاسی سعدا خدیرزاده توسط شعبه سوم دادگاه کیفری یک مستقر در مهاباد به ریاست غلام کریم خانی با اتهاماتی از جمله «معاونت در قتل خدر پیروتی نیاز از عوامل اطلاعات ارومیه و فراری دادن متهم (همسرش)» محاکمه شده است.

در این گزارش همچنین آمده است که قرار است خانم خدیرزاده در روزهای آینده از بابت پرونده دیگرش با اتهام «عضویت در حزب دمکرات کردستان ایران» توسط دادگاه انقلاب مهاباد محاکمه شود.

شایان ذکر است در دادگاه مذکور خانم خدیرزاده کلیه اتهامات را رد نموده و پیشتر نیز در یک فایل صوتی اتهامات را رد کرده و از خود بعنوان یک گروگان نام برده بود.

خدر پیروتی نیا از عوامل اطلاعات ارومیه روز سه شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۰ در مرکز شهر پیرانشهر به قتل رسید. همسر سعدا خدیرزاده که در جلسه دادگاه بعنوان متهم اصلی در قتل خدر پیروتی‌نیا معرفی شده بود، چند روز پس از کشته شدن این عضو اداره اطلاعات از ایران خارج شد.

سعدا خدیرزاده ۳۲ ساله و اهل پیرانشهر، در روز پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ در حالی که یک ماهه باردار بود، «بدون ارائه برگه قضایی» توسط اداره اطلاعات پیرانشهر بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات در ارومیه منتقل شد. وی در تمام دوران بارداری در زندان بوده و شرایط بسیار سختی را سپری کرده است. وی بدلیل فشارها و شکنجه های روحی و جسمی و بخصوص پس از اخذ اعترافات اجباری مجبور شد دست به خودکشی بزند که این اقدام نیز صدمات جسمی زیادی به وی وارد کرد.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل