قتل یک کولبر توسط نیروهای هنگ مرزی در منطقه بانه

قتل یک کولبر توسط نیروهای هنگ مرزی در منطقه بانه

کولبر به قتل رسیده رحمان مام خضری

نیروهای هنگ مرزی یک کولبر به نام رحمان مام خضری را در منطقه بانه به قتل رساندند

نیروهای هنـگ مرزی در منطقه بانه با شلیک مستقیم به سمت گروهی از کولبران یک تن از آنها را به قتل رساندند. نیروهای هنگ مرزی در شامگاه دوشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۱ در مسیر تردد کولبران کمین گذاری کرده و با نزدیک شدن آنها شروع به شلیک مستقیم و بدون اخطار قبلی کردند. در این حادثه یک کولبر به نام رحمان مام خضری به قتل رسید. رحمان مام خضری اهل پیرانشهر بود واز ناحیه سر و کمر مورد اصابت دو گلوله قرار گرفت. وی متاهل و دارای ۵ فرزند بود. نیروهای امنیتی، جسد رحمان مام خضری را به خانواده‌اش تحویل داده و در زادگاهش به خاک سپرده شد.

از ابتدای قیام سراسری مردم، نیروهای نظامی ۱۰ کولبر را با شلیک مستقیم به قتل رسانده‌اند که ۴ نفر آنها در منطقه بانه بوده است.

پیش از این در روز پنج‌شنبه ۲۱ مهرماه نیز یک کـولبر به نام کاروان گلزاری ۲۸ ساله در منطقه تته توسط نیروهای نظامی به قتل رسید.

کشتار سیستماتیک کولبران

قتل و کشتار کـولبران به امری عادی تبدیل شده است و بصورت پیوسته و سیستماتیک و بطور خاص در شهرهای مرزی در جریان است. ماموران مسلح حکومتی بصورت آتش به اختیار، کـولبران را تحت عنوان حمل کالای قاچاق هدف تیراندازی قرار داده یا مورد آزار و ضرب و شتم قرار می‌دهند. کشتار سیستماتیک کـولبران را ابتدای سال جاری و با اجازه به هنـگ مـرزی برای شلیک صورت دیگری به خود گرفته است. تنها در کمتر از ۴۰ روز ۷ کـولبر در مرز بانه با شلیک مستقیم نیروهای هنـگ مـرزی به قتل رسیده‌اند.

کـولبری شغل کاذب و طاقت فرسایی است که مردم مجبور هستند بخاطر تهیه لقمه نانی به آن رو بیاورند، اما ماموران انتظامی و سپاه پاسداران که عوامل اصلی غارت و نبود فرصت های شغلی هستند، همین اندک درآمد را هم از این مردم محروم می‌گیرند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک


خروج از نسخه موبایل