قتل یک کولبر با شلیک مستقیم نیروهای نظامی در منطقه پیرانشهر

قتل یک کولبر با شلیک مستقیم نیروهای نظامی در منطقه پیرانشهر- کانون حقوق بشر ایران

کولبر به قتل رسیده میکاییل تالانه

نیروهای نظامی در منطقه پیرانشهر با شلیک مستقیم و بدون اخطار قبلی یک کولبر به نام میکاییل تالانه را به قتل رساندند

یک کولبر در اثر شلیک نیروهای نظامی در منطقه کانی‌خدا در شهرستان پیرانشهر به قتل رسید. شامگاه روز دوشنبه ۱۸ مهرماه ۱۴۰۱ نیروهای نظامی با کمین گذاری در مسیر کولبران به سمت آنها بدون اخطار قبلی شلیک کردند. در این حادثه یک کولبر اهل پیرانشهر به نام میکاییل تالانه به قتل رسید. مقامات دولتی از تحویل جسد میکاییل تالانه به خانوده‌اش خودداری کرده‌اند.

این قتل دومین قتل طی کمتر از ۴۸ ساعت است.پیش از این یک کولبر اهل بانه به نام شهرام واصلی در منطقه هنگه ژال با تیر مستقیم نیروهای سپاه پاسداران به قتل رسیده است.

استقرار نیروهای سپاه پاسداران در مناطق مرزی

سپاه پاسداران پس از شروع اعتراضات گسترده مردم در سراسر کشور به منظور انجام عملیات تروریستی برون مرزی در مناطق مرزی مستقر شده و هرگونه تردد در این مرزها را ممنوع کرده است. به گفته منابع محلی نیروهای سپاه پاسداران با ادوات و تسلیحات سنگین در مرز بانه مستقر می‌باشند.

بنا به آمار منتشره در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۱ جمعا ۱۹۰ کـولـبر در نوار مرزی استان‌های کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی کشته و زخمی شده‌اند. از این تعداد ۲۶ کـولبر کشته شده‌اند که همگی با تیراندازی مستقیم نیروهای سپاه پاسداران و یا هنگ مرزی بوده است.

مشروعیت به کشتار کـولبران توسط فرمانده مرزبانی با اعلام ممنوعیت تردد آنها

ممنوع شدن تردد کـولبران در نوار مرزی توسط فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی، به کشتار آنها مشروعیت داده است. فرمان شلیک بدون اخطار قبلی و عدم رعایت ریل دستگیری، همه موانع قانونی برای حفاظت از جان کـولبران را از بین برده است. این فرمان به معنی قانونی و رسمی کردن کشتار آنها است.

با تیره‌تر شدن شرایط اقتصادی در کشور، روزانه به آمار کـولبران اضافه شده است. برای اکثریت آنها این کار آخرین انتخاب و تنها انتخاب است. بیشتر آنها باید به جای پدر، برادر و یا حتی شوهرانشان که در این مسیر جان خود را از دست داده‌اند، کـولبری کنند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک


خروج از نسخه موبایل