قتل کولبر جوان ارسلان رسولی توسط نیروهای امنیتی

کانون حقوق بشر ایران قتل کولبر جوان ارسلان رسولی توسط نیروهای امنیتی

کانون حقوق بشر ایران قتل کولبر جوان ارسلان رسولی توسط نیروهای امنیتی

بنا به آمار منتشره، در سال ۱۴۰۱ بیش از ۲۳۰ کـولبر در مناطق مرزی غرب کشور کشته و زخمی شدند. ۱۷۲ کـولبر توسط نیروهای امنیتی هدف شلیک قرار گرفته بودند

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز یک‌شنبه ۲۲مرداد ۱۴۰۲ نیروهای امنیتی یک کولبر جوان را در نوار مرزی هنگه‌ژال بانه با شلیک مستقیم به قتل رساندند. در ساعات اولیه روز یک‌شنبه ۲۲مرداد۱۴۰۲ نیروهای هنگ مرزی در منطقه هنگه‌ژال بانه با شلیک مستقیم یک کولبر را به قتل رساندند. این کولبر جوان، ارسلان رسولی نام داشت. وی ۲۹ ساله و اهل بخش نلاس از توابع سردشت بود. ماموران امنیتی با شلیک به سینه وی از فاصله نزدیک او را به قتل رساندند.

پیکر ارسلان رسولی به بیمارستان صلاح‌الدین ایوبی در شهر بانه منتقل شده است.

کانون حقوق بشر ایران قتل کولبر جوان ارسلان رسولی توسط نیروهای امنیتی

افزایش سرکوب کولبران در هفته‌های اخیر

سرکوب کولبران در هفته‌های اخیر شدت بیشتری یافته است. در شامگاه یک‌شنبه۱۵ مرداد نیروهای هنگ مرزی در یک جنایت هولناک به سمت گروهی از کولبران آتش گشودند. در این جنایت یک کولبر کشته و ۸ تن دیگر زخمی شدند. کـولبران زخمی در هراس از دستگیر شدن به مراکز درمانی مراجعه نکرده بودند. جسدکـولبر کشته شده نیز پس از ۱۹ساعت‌ جستجو در یک باغ در اطراف روستای شوشمی پیدا شد.

کشته و زخمی شدن بیش از ۲۳۰ کولبر در سال ۱۴۰۱

بنا به آمار منتشره، در سال ۱۴۰۱ بیش از ۲۳۰ کـولبر در مناطق مرزی غرب کشور کشته و زخمی شدند. ۱۷۲ کـولبر توسط نیروهای امنیتی هدف شلیک قرار گرفته بودند. از این تعداد نزدیک به ۴۰ کـولبر کشته شده و سایر کـولبران زخمی و جهت مداوا به بیمارستان‌ها منتقل شده‌اند.

علت اصلی کـولبری را باید در عملکرد سران حکومت در ۴۴ سال گذشته جستجو کرد. عدم گسترش صنایع، افزایش بیکاری، تورم افسارگسیخته، چاره‌ای جز کـولبری برای افراد این منطقه نگذاشته است. دیکتاتوری حاکم مردم را بین دوراهی مرگ در حین کـولبری و یا گرسنگی مخیر کرده است. کـولبران، انسان‌های زحمتکشی هستند که غم نان دیگران دارند و جان خود را در این مسیر گذاشته‌اند. بخوبی مشخص است، تنها با نابودی این نظام فاسد است که می‌توان انتظار بهبود شرایط زندگی و آینده روشن برای مردم و بخصوص کـولبران را داشته باشیم.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل