فاز جدید قیام مردم ایران؛ اعتراض و اعتصاب در بیش از یکصد شهر در آغاز سومین ماه

در سومین ماه از قیام مردم ایران و در سالگرد آبان خونین، اعتراضات وارد فاز جدید شد

قیام مردم ایران درحالی امروز وارد سومین ماه خود شد که شاهد گسترش اعتصابات و اعتراضات در بیش از یکصد شهر کشور بودیم.

کانون حقوق بشر ایران؛ امروز سه شنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۱، همزمان با سومین سالگرد «آبان خونین» و نخستین روز از اعتراضات سه روزه (۲۴، ۲۵ و ۲۶ آبان)، همچنین در آغاز سومین ماه از اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ که بی وقفه ادامه دارد، اعتراضات و اعتصابات به سراسر ایران کشیده شد و در بیش از صد شهر گسترش پیدا کرد.

طبق گزارش های دریافتی، شهرهای تهران، کرج، اصفهان، شیراز، اهواز، زاهدان، تبریز، اراک، همدان، زنجان، ارومیه، کرمان، خرم آباد، رشت، ساری، بندر انزلی، لاهیجان، بابل، سنندج، سقز، بانه، قروه، بوکان، مشهد، سبزوار، بجنورد و دهها شهر دیگر، امروز و امشب صحنه اعتراض مردم ایران برای خواست آزادی و سقوط دیکتاتور بود.

بر اساس این گزارش ها، به رغم اینکه نیروهای امنیتی به روی مردم آتش گشوده اند ولی معترضان خیابان ها را ترک نکرده و بنا دارند که روزهای ۲۵ و ۲۶ آبان نیز همچنان در خیابان ها بمانند.

گفتنی است رژیم جمهوری اسلامی در آبانماه ۹۸ و طی سه روز، حدود یک هزار و ۵۰۰ نفر را به خاک و خون کشید.

درباره اعتراضات سراسری ۱۴۰۱

اعتراضات سراسری اخیر با جان باختن مهسا امینی آغاز شد. مهسا امینی دختر ۲۲ ساله اهل سقز، عصر روز سه‌شنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۱ در نزدیکی ایستگاه متروی حقانی توسط گشت ارشاد و به بهانه بدحجابی بازداشت و بر اثر ضربات به سرش در بیمارستان کسری جان باخت.

این اعتراضات از همان زمان کلید خورد و تاکنون نزدیک به دو ماه است که ادامه دارد. مردم در این اعتراضات خواستار سرنگونی تمامیت نظام حاکم و برقراری امنیت و آزادی و دمکراسی هستند.

درجریان این اعتراضات تاکنون بیش از ۳۶۹نفر از جمله ۵۴کودک جان باخته و بیش از ۲۰ هزار نفر (بر اساس آمارهای حکومت) بازداشت شده اند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل