صدور حکم اعدام برای ۵ متهم پرونده بسیجی عجمیان / حکم حبس طویل المدت برای دیگر متهمان پرونده

صدور حکم اعدام برای ۵ متهم پرونده بسیجی عجمیان / حکم حبس طویل المدت برای دیگر متهمان پرونده

متهمان پرونده قتل روح الله عجمیان در دادگاه البرز

بر اساس اعلام قوه قضاییه حکم اعدام برای ۵ متهم دادگاه البرز به اتهام قتل بسیجی عجمیان صادر شد و ۱۱ متهم دیگر به احکام حبس طویل المدت محکوم شدند. احکام اعدام قطعی نیست و قابل فرجام خواهی است

در گزارش میزان در خصوص صدور حکم اعدام برای ۵ متهم پرونده عجمیان به اسامی متهمان اشاره نشده و درصورت دریافت اسامی در همینجا بروز میشود

کانون حقوق بشر ایران ۱۵ آذر ۱۴۰۱، به گزارش میزان؛ مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضاییه درباره‌ حکم متهمان پرونده بسیجی عجمیان گفت: «بر‌اساس احکام صادره ۵ نفر از متهمان به اتهام افساد فی الارض به اعدام محکوم شدند و ۱۱ متهم دیگر از جمله سه جوان کمتر از ۱۸ سال به حبس‌های طویل المدت محکوم شدند. احکام صادره غیر قطعی است.»

این متهمان در تاریخ ۱۲ آبان در اطراف آرامستان بهشت سکینه کمالشهر کرج در مراسم چهلم جانباختگان راه آزادی با اتهام قتل بسیجی روح الله عجمیان بازداشت و در دادگاه البرز به ریاست قاضی «موسی آصف الحسینی» با اتهامات افساد فی الارض و دیگر اتهامات محاکمه شدند.

از میان این ۱۶ متهم، سه نفر ۱۷ سال دارند.

در این گزارش همچنین آمده است: «رئیس قوه قضائیه طی تماس تلفنی با رئیس کل دادگستری استان البرز ضمن تاکید بر تسریع در شناسایی و دستگیری همه عوامل دخیل و محاکمه سریع متهمان و صدور احکام متناسب و بازدارنده تاکید کرد».

کیفرخواست برای متهمان این پرونده تنها ظرف مدت ۹ روز صادر شد.

در نهایت پس از برگزاری جلسات دادگاه، ختم رسیدگی از سوی دادگاه اعلام و در تاریخ ۱۴ آذر در حدود یک ماه پس از بازداشت متهمان، احکام اولیه این پرونده صادر شد.

شایان ذکر است محسنی اژه ای رئیس قوه قضائیه روز دوشنبه ۱۴ آذر در جلسه شورای عالی قوه قضاییه گفت: «احکام تعدادی از [معترضان] تائید شده و به زودی اجرا خواهد شد.»

در گزارش میزان به اسامی محکوم شدگان اشاره ای نشده است. اما اسامی متهمان پرونده و اتهامات آنها در گزارش پیشین منتشر شده بود که میتوانید اینجا بخوانید:

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل