شکنجه میثم دهبان زاده با بستن او به میله تا صبح

شکنجه میثم دهبان زاده با بستن او به میله تا صبح

زندانی سیاسی میثم دهبان زاده را تا صبح با دستبند به میله بستند. او را به دلیل میانجی گری بین زندانیان شکنجه کردند.

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز پنجشنبه ۴ خردادماه ۱۴۰۲، یکی از زندانبانان زندان تهران بزرگ به نام تیموریان زندانی سیاسی میثم دهبان زاده را مورد شکنجه قرار داده و او را تا صبح روز بعد به میله ای با دستبند زنجیر کرد. او را به شدت شکنجه کرده و با باتوم دستکم ۱۰ ضربه به سرش زدند. میثم دهبان زاده از دریافت کمک درمانی محروم بوده و هم اکنون وضعیت وخیمی دارد.

به گزارش یک منبع موثق، زندانی سیاسی میثم دهبان زاده پس از دعوای بین دو زندانی، اقدام به میانجیگری کرد تا به این درگیری خاتمه بدهد. اما مسئولان زندان او و مجید روشن نژاد را مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار دادند.
یکی از ماموران به نام تیموریان میثم دهبان زاده را از ساعت ۱۱ صبح دیروز تا صبح امروز با دستبند به میله بست.

آقای کرم ویسی وکیل این زندانی سیاسی در پیج خود خبر از شکنجه سه زندانی سیاسی میثم دهبان زاده، مجید روشن نژاد و رضا نوروزی داده است.

بستن زندانیان به میله برای ساعات طولانی یکی از شکنجه های رایج در زندان تهران بزرگ است. زندانیان سیاسی در زندان تهران بزرگ تامین جانی ندارند. علاوه بر اینکه در این زندان زندانیان جرائم خشن محبوس هستند و همچون علیرضا شیرمحمدعلی تهدید جانی از طرف زندانیان جرائم عادی وجود دارد، ماموران امنیتی و مسئولان زندان نیز با زندانیان سیاسی بسیار خشن برخورد می کنند.

مسئولیت جان زندانیان سیاسی به عهده ریاست زندان تهران بزرگ، سازمان امور زندانها و قوه قضائیه است.

درباره زندانی سیاسی میثم دهبان زاده:

زندانی سیاسی میثم دهبان زاده در آذرماه ۹۹ بازداشت و به سلول انفرادی ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. وی پس از چند ماه با وثیقه آزاد و مجددا در بهمن ماه ۱۴۰۰، دستگیر و جهت تحمل محکومیت ۱۰ساله به زندان اوین منتقل شد. اتهامات وی «اجتماع و تبانی از طریق ارتباط با مجاهدین خلق و اخلال در نظم عمومی و تبلیغ علیه نظام» اعلام شده است.

در راستای طرح تخلیه زندان گوهردشت، در روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، زندانیان سیاسی میثم دهبان زاده، مجید روشن نژاد از زندان گوهردشت به تیپ ۴ زندان تهران بزرگ منتقل شدند.

زندانی سیاسی میثم دهبان زاده جزو مجروحین حمله به زندانیان در جریان آتش سوزی زندان اوین است.
پس از انتقال تعدادی از زندانیان سیاسی اوین به زندان گوهردشت که در تاریخ ۲۴ مهرماه ۱۴۰۱، یک روز پس از آتش سوزی مهیب در این زندان انجام گرفت، میثم دهبان زاده به انفرادی های بند ۲۴۱ اوین منتقل و تحت شکنجه و بازجویی قرار گرفت.
او را پس از چندی به زندان گوهردشت منتقل کردند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل