شکنجه سفید هاشم خواستار با پرونده سازی های تکراری

شکنجه سفید هاشم خواستار با پرونده سازی های تکراری

زندانی سیاسی و معلم آزاده هاشم خواستار با پرونده سازی های تکراری در معرض آزار و شکنجه سفید است

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز چهارشنبه ۵ مهر ماه ۱۴۰۲، پرونده سازی های تکراری بر علیه زندانی سیاسی هاشم خواستار، مصداق شکنجه سفید این معلم زندانی است.

روز سه شنبه ۴ مهر ماه ۱۴۰۲، آقای خواستار به صورت ویدئو کنفرانس در جلسه دادگاهی که به اتهام «نشر اکاذیب» و «تشویش اذهان عمومی» برای او تشکیل شده، شرکت کرد. این جلسه توسط شعبه ۱۴۵ دادگاه کیفری دو مشهد برگزار شد.
به گزارش منبع موثق، این پرونده سازی در خصوص دفاعیه آخر و آخرین پیام او تشکیل شده است.

دو ماه پیش، در تیرماه ۱۴۰۲، آقای خواستار در پرونده ای دیگر به دلیل ارسال خاطراتش به خارج از زندان به دو سال و نیم حبس محکوم شد. این حکم توسط دادگاه انقلاب مشهد صادر شده و اتهامات ایشان در این پرونده «توهین به خامنه ای و تبلیغ علیه نظام» عنوان شده است.
جلسه دادگاه رسیدگی به این پرونده آقای خواستار در روز ۱۷ تیرماه ۱۴۰۲، برگزار شده بود.

این زندانی سیاسی ۷۱ ساله، بارها با محرومیت از تماس تلفنی ، ملاقات، و محرومیت از رسیدگی درمانی تحت شکنجه و فشار قرار گرفته است.

او از سال ۸۸ تا این تاریخ بارها به دلائل مخالفتهایش با حکومت دستگیر و سالیان زیادی را در زندان گذرانیده است. او طی این سال ها علاوه بر شکنجه جسمی، با شکنجه روحی (شکنجه سفید) ربرو بوده است. او هم اکنون در سن ۷۱ سالگی با بیماری های سنگین و خطرناکی همچون بیماری های قلبی و تنفسی روبرو بوده و در زندان وکیل آباد مشهد از رسیدگی پزشکی محروم است. بر اساس آخرین گزارشات وی دچار کاهش وزن شدید شده است. علاوه بر این آقای خواستار مبتلا به بیماری سیاتیک و فشار خون است.

هاشم خواستار متولد ۲ خرداد ۱۳۳۲ در بیرجند مهندس کشاورزی، معلم بازنشسته، عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان مشهد و نماینده معلمان ایران و یک زندانی سیاسی است. هاشم خواستار دانش آموخته مهندسی کشاورزی در سال ۱۳۵۵ از دانشگاه کشاورزی ارومیه است و در هنرستان کشاورزی تدریس می‌کرده است.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل