شکنجه حمید حاج جعفر کاشانی به بهانه درمان و مشروط کردن معالجه به انجام اعتراف اجباری

شکنجه حمید حاج جعفر کاشانی به بهانه درمان و مشروط کردن معالجه به انجام اعتراف اجباری

حمید حاج جعفر کاشانی

زندانی سیاسی حمید حاج جعفر کاشانی در شرایط وخیم جسمی قرار دارد اما عوامل زندان درمان وی را به انجام اعترافات اجباری مشروط و وی را تهدید به تبعید کرده اند

کانون حقوق بشر ایران، جمعه ۴ شهریور ۱۴۰۱؛ زندانی سیاسی حمید حاج جعفر کاشانی، داور فوتسال ایران که هم اکنون در زندان گوهردشت (رجایی شهر) محبوس است، در شرایط وخیم جسمی بسر می برد اما عوامل زندان از درمان وی ممانعت کرده و او را تهدید به تبعید کرده اند.

در گزارشی که از این زندانی به کانون حقوق بشر ایران رسیده آمده است: «روز چهارم شهریور ده روز است از درد دیسک کمر و سیاتیک رنج می برم و حرکت پای راست خود را از دست داده ام.

در تاریخ ۲ شهریور به بهانه اعزام به بیمارستان به مدت یک ساعت در اتاق موسوم به شعبه اعزام انداخته شدم و بعد از یک ساعت توسط آمبولانسی که فقط ظاهر بیرونی آن شبیه آمبولانس بود و داخل آن فقط اسکلت خالی و بدنه آهنی بود همراه یک تخت مستعمل که بعدا سرباز ها گفتند ماشین حمل جسد زندانیان اعدامی است مرا به جلوی درب زندان منتقل کردند و از ماشین پیاده کرده و با دستنبدی به دست سرباز روی آسفالت خوابانده و رها نمودند.

از درد ناله می کردم ولی هیچکس پاسخگو نبود، گفتم از رفتن به بیمارستان انصراف دارم و مرا به داخل بند برگردانید، ولی آنها امتناع میکردند و مرا به همان حالت به صورت شکنجه نگه داشتند.

بعد ازداد و فریاد بسیار و دادن شعار مجددا همان آمبولانس نعش کش را آوردند و مرا به داخل آن انتقال داده و به بیمارستان مدنی کرج بردند.

پس ازمعاینه پزشک متخصص جراح بیمارستان، وی دستور سریع ام آر آی را برای من نوشت ولی پذیرش بیمارستان بدون توجه به دستور اکید پزشک و وضعیت بحرانی ام و به بهانه اینکه زندان از پرداخت هزنیه ام آر آی خودداری میکند بدون معالجه مرا به زندان برگرداندند.

در حالیکه قدرت حرکت نداشتم مرا با عصا و دستبند پیاده مجبور به طی مسافت ۵۰۰ متر نمودنده و با درد فراوان به بند منتقل کردند.

لازم به ذکر است قبل از انتقال به زندان رجایی شهر در زمانی که در زندان اوین بودم یکی از ماموران وزارت اطلاعات به دیدن من آمده و عنوان کرد فقط در صورت مصاحبه تلویزیونی و بازگو کردن متنی که آنها در نظر دارند حاضر به درمان من می باشند در غیر اینصورت مرا به زندانی دوردست در یکی از مناطق محروم کشور انتقال خواهند داد.»

کانون حقوق بشر ایران نسبت به وضعیت و شرایط حمید حاج جعفر کاشانی هشدار داده و مسئولان قضاییه و زندان گوهردشت را مسئول جان وی می داند.

درباره حمید حاج جعفر کاشانی :

حمید حاج جعفر کاشانی در پاییز سال ۹۹ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

وی در دی ماه سال ۹۹ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری از بابت اتهام اجتماع و تبانی به ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد. وی همچنین به عنوان مجازات تکمیلی به ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی و به مدت ۲ ماه روزی ۴ ساعت کار اجباری در معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران تحت نظارت حراست آن محکوم شده است.

آقای حاج جعفر کاشانی پیشتر نیز سابقه بازداشت و محکومیت داشته است. در آخرین مورد وی در سال ۹۷ توسط نیروهای امنیتی در قائمشهر بازداشت و از بابت اتهامات «توهین به خامنه ای و تبلیغ علیه نظام» توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب ساری به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. او نهایتا فرودین ماه امسال در پی حضور در دادسرای قائمشهر از صدور حکم آزادی زودهنگام خود مطلع شد.

حمید حاج جعفر کاشانی، متولد ۱۳۶۱ و داور شناخته شده فوتسال ایران است. او پس از آزادی از زندان در سال ۹۶ بر اساس تصمیم حراست فدراسیون فوتبال از ادامه داوری در مسابقات لیگ برتر فوتسال محروم شد.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل