شکنجه، قتل و دفن مخفیانه یزدان آقاجانی در جریان اعتراضات سراسری در شهریار

شکنجه، قتل و دفن مخفیانه یزدان آقاجانی در جریان اعتراضات سراسری در شهریار

شکنجه، قتل و دفن مخفیانه یزدان آقاجانی در جریان اعتراضات سراسری در شهریار

یک شهروند ۳۸ ساله بنام یزدان آقاجانی در جریان اعتراضات سراسری در شهریار بازداشت و تحت شکنجه وحشیانه کشته شده است. ماموران امنیتی سپس او را دفن کرده و قبر را بتون ریزی کردند. ماموران به خانواده گفتند علت مرگ را خودکشی اعلام کنند

کانون حقوق بشر ایران، ۱۲ آذر ۱۴۰۱، به نقل از یک شاهد عینی؛ آقای یزدان آقاجانی شهروند ۳۸ ساله اهل شهران تهران، در جریان اعتراضات اخیر در مهرماه سال جاری در شهریار بازداشت و تحت شکنجه شدید قرار گرفته و به قتل رسیده است.

ماموران امنیتی سپس جسد او را مخفیانه به قبرستان شهریار کرج برده و دفن کردند. ماموران روی جسد بتون ریزی کرده و با درج تاریخ دروغین «اردیبهشت ماه» و نوشتن «ناشناس مرد» سعی در پوشاندن جنایت کردند.

محل دفن یزدان آقاجانی

این شاهد عینی گفت: پس از دوماه که خانواده به تمامی ارگانها مراجعه کرده و هرجایی دنبال فرزندشان گشته اند، با این خانواده تماس گرفته و گفته شده است که جنازه را پیدا کردیم و بیایید تحویل بگیرید. اما وقتی خانواده مراجعه میکند متوجه میشوند که جنازه دفن و بتون ریزی شده است!

اما یک شاهد به خانواده اطلاع میدهد که جسد به تازگی و شبانه دفن شده است. همچنین خانواده موفق میشود عکسی را از جنازه فرزندشان قبل از دفن بدست بیاورد که بدن له شده و کبود و آثار شکنجه روی آن بارز بوده است، روی بدن آثار شکستگی و ضرب و شتم سنگین مشهود بوده است.

نیروهای امنیتی به خانواده اجازه نبش قبر نمی دهند و با وجودیکه خانواده میخواست جسد فرزند را به بهشت زهرا برده و آنجا دفن کند اما اجازه داده نمیشود.

روی سنگ قبر تاریخ اردیبهشت را زده اند و به کارگران قبرستان هم تاکید کرده اند که هرکس سوال کرد بگید برج ۲ فوت شده و قبل از اعتراضات بوده است!

این شاهد عینی همچنین به کانون حقوق بشر ایران گفت که تعداد اجسادی که در کنار هم دفن شدند ۲۰ جسد بوده است. اما اطلاعاتی از آنها ندارند.

این شاهد عینی در نهایت گفت خانواده میدانند که فرزندشان خودکشی نکرده اما تحت فشار مجبورشان کرده اند که علت مرگ را خودکشی اعلام کنند.

شایان ذکر است درجریان این اعتراضات تاکنون بیش از ۵۲۰ نفر از جمله ۶۵کودک جان باخته و بیش از ۲۰ هزار نفر (بر اساس آمارهای حکومت) بازداشت شده اند.

درباره اعتراضات سراسری

اعتراضات سراسری اخیر با جان باختن مهسا امینی آغاز شد. مهسا امینی دختر ۲۲ ساله اهل سقز، عصر روز سه‌شنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۱ در نزدیکی ایستگاه متروی حقانی توسط گشت ارشاد و به بهانه بدحجابی بازداشت و بر اثر ضربات به سرش در بیمارستان کسری جان باخت.

این اعتراضات از همان زمان کلید خورد و تاکنون نزدیک به دو ماه است که ادامه دارد. مردم در این اعتراضات خواستار سرنگونی تمامیت نظام حاکم و برقراری امنیت و آزادی و دمکراسی هستند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل