شرایط خطرناک جسمی مهران قره باغی در زندان شیبان اهواز و محرومیت پزشکی

شرایط خطرناک جسمی مهران قره باغی در زندان شیبان اهواز و محرومیت پزشکی

زندانی سیاسی مهران قره باغی

خبرهای رسیده از زندان شیبان اهواز حاکی از شرایط خطرناک جسمی مهران قره باغی براثر یک بیماری ویروسی نامعلوم و محرومیت پزشکی وی می باشد

کانون حقوق بشر ایران، ۲۷ مرداد ۱۴۰۱، یک منبع مطلع از شرایط خطرناک جسمی مهران قره باغی زندانی سیاسی محبوس در زندان شیبان اهواز خبر داده و گفت:‌ «مهران قره باغی دچار بیماری ویروسی شده و در نتیجه آن بیهوش شده است. سایر زندانیان او را به درمانگاه زندان شیبان بردند اما گفته شد که پزشک وجود ندارد. اکنون جان این زندانی در خطر است.»

این منبع مطلع افزود: «سه روز متوالی مهران را به درمانگاه بردند ولی پزشک نبود. ایشان تقاضا دادند که از او آزمایش گرفته شود تا بیماریش مشخص شود اما چون پزشکی در زندان وجود ندارد این درخواست نیز بی پاسخ مانده است.»

این زندانی همچنین از بیماری قلبی و بیماری شدید پوستی رنج می برد اما در زندان هیچ رسیدگی به او نمی شود.

همچنین وکیل ایشان اعلام کرد که بازداشت مهران قره باغی غیر قانونی است و باید برای ایشان وثیقه صادر شود. اما درخواست وثیقه برای آقای قره باغی بارها از طرف شعبه اول دادگاه انقلاب ماهشهر رد شده است.

مهران قره باغی هم اکنون ۳۴ ماه است در بازداشت بسر می برد.

این زندانی سیاسی از زمان بازداشت تاکنون در بلاتکلیفی به سر می‌برد، بطور مستمر از طرف وزارت اطلاعات تحت فشار قرار دارد.

کانون حقوق بشرایران بارها نسبت به وضعیت و شرایط مهران قره باغی هشدار داده است. جان این زندانی سیاسی در خطر است. عوامل زندان اهواز و قضاییه مسئول جان و سلامت این زندانی سیاسی هستند.

درباره زندانی سیاسی مهران قره باغی

مهران قره باغی

مهران قره باغی، متولد ۱۳۷۱ و از اهالی روستای سرحد آقا از توابع شهرستان بهبهان و لیسانس کشاورزی است. او در تاریخ ۲۸ دیماه ۹۸ به همراه مجید خادمی توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت و پس از حدود ۱ ماه با پایان مراحل بازجویی به زندان بهبهان منتقل شد.

مهران قره باغی، روز ۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ در دادگاه ماهشهر با ریاست قاضی افشون حضور یافته و محاکمه شد.

اتهامات وی «تبلیغ علیه نظام، عضویت در مجاهدین خلق و ارتباط با کانالهای خبری مجاهدین خلق، مشارکت در تخریب و احتراق، مشارکت در اخلال در نظم عمومی، مشارکت در ساخت مواد آتش زای غیرنظامی و افساد فی الارض» اعلام شد.

مهران قره باغی در پرونده پیشین خود، توسط دادگاه انقلاب به اتهامات «توهین به خامنه ای و تبلیغ علیه نظام» به ۳ سال حبس محکوم شد که ۲ سال آن اجرایی است.

این زندانی سیاسی روز دوشنبه ۲۱ تیرماه ۱۴۰۰، همراه با محمدحسین انصاری فر، به طور ناگهانی از زندان بهبهان به بازداشتگاه اطلاعات اهواز منتقل گردید و تحت بازجویی قرار گرفت. ماموران اطلاعات علیه او پرونده سازی کرده و این زندانی سیاسی را به دادگاه کشاندند.

این در حالی است که هنوز پرونده قبلی او بسته نشده و با وجود بارها انتقال به دادگاه، بدون نتیجه به زندان بازگردانده شده است.

دادگاه ماهشهر برای آزادی مهران قره باغی قرار وثیقه ۳ میلیارد تومانی تعیین کرد که تا تاریخ تعیین تکلیف نهایی پرونده آزاد شود، اما به دستور اطلاعات از آزادی وی با پرداخت وثیقه هم مخالفت شد.

خروج از نسخه موبایل