شانزدهمین روز قیام سراسری در ایران – تداوم اعتراض و اعتصاب در شهرها – این خبر بروز می شود

شانزدهمین روز قیام سراسری در ایران - تداوم اعتراض و اعتصاب در همه شهرها

برغم سرکوب و کشتار شدید اعتراض و اعتصاب در شانزدهمین روز قیام سراسری در ایران ادامه دارد

کانون حقوق بشر ایران، یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱؛ برغم سرکوب و کشتار و تلاش برای خاموش کردن اعتراضات، شانزدهمین روز قیام سراسری در ایران با اعتراض گسترده دانشجویان در دانشگاهها و مردم در شهرها و خیابانها آغاز شد.

امروز وضعیت در دانشگاه شریف بحرانی شد. ماموران بسیجی و سپاهی دانشجویان را در داخل دانشگاه محاصره کرده و بصورت گسترده بازداشت و یا مورد ضرب و شتم قرار دادند. صدای گلوله و گاز اشک آور هنوز قطع نشده است. جمعیت زیادی از مردم تهران به سمت دانشگاه شریف حرکت کردند. همچنین وزیر علوم به دانشگاه آمد با اینحال بحران جمع نشده و ادامه دارد.

اعتراضات در صبح یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱

در شانزدهمین روز قیام سراسری، اعتراضات در بسیاری شهرها و دانشگاهها در جریان است، از جمله: شاپور اصفهان، دانشگاه رازی کرمانشاه، دانشگاه فردوسی مهشد، دانشگاه آزاد اسلامشهر، دانشگاه شیراز، لاله زار تهران، زاهدان، دانشگاه تهران، دانشگاه مازندران، دانشگاه بهشتی، دانشگاه سوهانک، دانشگاه کردستان سنندج و …

درگیریها در زاهدان همچنان ادامه دارد.

بر اساس فیلم رسیده در شاپور اصفهان، جوانان خیابانها را بسته اند. دود و آتش شدیدی به چشم می خورد.

دانشجویان در دانشگاه شعار میدهند: «اوین شده دانشگاه، تهران شده بازداشتگاه» و «قرار ما هر روزه – فکر نکنید امروزه! » و «میکشم میکشم هرآنکه خواهرم کشت».

در پیرانشهر کودکان دهه نودی هم به خیابان آمدند و فریاد مرگ بر خامنه ای سر دادند. و دانش آموزان مدرسه ای در تهران پس از اتمام کلاس در خیابان تجمع ککرده و شعار میدادند.

دانشجویان در شعارهایی برای حمایت از دیگر شهرهای ایران میگفتند:‌«مشهد، زاهدان جانم فدای ایران» و از «زاهدان تا تهران، جانم فدای ایران».

دانشجویان دانشگاه های اهواز، یزد، کاشان، علامه طباطبای، خوارزمی تهران، دانشگاه بابلسر، دانشگاه علم و صنعت و کرج نیز به اعتراضات پیوستند.

جدید – بعد از ظهر یکشنبه ۱۰ مهر

ایرانشهر در اعتصاب کامل است. نیروهای سرکوبگر بصورت کور به سمت مردم شلیک میکنند . فضای شهر ملتهب است.

در کرمانشاه انبوه جمعیت در مقابل پلیس تا دندان مسلح شعار میدهد« ننگ ما ننگ ما پلیس الدنگ ما»

دانشجویان در داخل شریف گیر افتاده و نیاز به کمک دارند. گفته می شود از هر دری که خارج شوند گلوله می خورند. امکان خروج وجود ندارد. تاکنون چندین نفر بازداشت شده اند دانشجویان درخواست کمک فوری دارند.

کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور نوشت: «حدود ۳۰ تا ۴۰ تن از دانشجویان شریف امروز تا بدین لحظه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند‌. التهاب در شریف به حدی است که هر آنکه از درب دانشگاه خارج می‌شود مورد شلیک پینت‌بال قرار گرفته و سپس بازداشت می‌شوند. بنا به پیامهای دریافتی، دانشجویان محبوس در دانشگاه شریف تقاضای کمک برای حفظ جان خود را دارند.»

در کوچه قاسمی (کوچه درب پشت دانشگاه شریف) و اطراف دانشگاه پر از مامور است. حراست هم از پس آنها برنمی آید. دانشجویان در داخل گیر افتاده اند.
این علاوه بر درگیری در پارکینگ است.

تظاهرات شبانه

تظاهرات شبانه در مشهد آغاز شده است. مردم در بلوار وکیل آباد جمع شده و شعار میدهند: «جمهوری اسلامی نمیخوایم نمیخوایم».

شهرهای بلوچستان بطور خاص زاهدان و ایرانشهر درگیری است. جمعیت بسیار زیادی توسط ماموران هدف گلوله قرار گرفته اند. وضعیت فاجعه بار است.

مردم در مقابل ایستگاه مترو در خیابان شریعتی شعار مرگ بر دیکتاتور سر میدهند.

بدنبال بحران در دانشگاه شریف عده ای از مردم مقابل دانشگاه جمع شده اند. مردم در تلاش برای خارج کردن دانشجوها هستند.

در سنندج مردم بیلبورد بزرگی را به آتش کشیده و شعار مرگ بر دیکتاتور سر دادند.

مردم در خیابان آزادی به سمت دانشگاه شریف در حرکت هستند. دانشجویان نیاز به کمک فوری دارند.

مردم سقز زادگاها ژینا امینی امشب دوباره به خیابان آمدند.

در زاهدان صدای تیراندازی مداوم به گوش می رسد و اعتراضات ادامه دارد. گفته می شود نیروهای نظامی و امنیتی به سمت برخی خودروها بدون هشدار ایست، تیراندازی می‌کنند و با تجمع دو نفره نیز با خشونت تمام برخورد می‌کنند.

گزارشاتی از درگیری در سنندج و کرمانشاه رسیده است.

همچنین گزارش شده است که امشب دو نفر در تبریز شهید شدند.

مردم در گلسار رشت به خیابان آمدند.

شهیدان و بازداشت شدگان

کانون حقوق بشر ایران شب گذشته اسامی و مشخصات ۱۴۱ تن از کشته شدگان اعتراضات اخیر را منتشر کرد. در میان این اسامی ۵۲ نفر هموطنانی هستند که در روز جمعه ۸ مهر توسط ماموران امنیتی در زاهدان به شهادت رسیدند.

بر اساس خبرهای رسیده به کانون حقوق بشر ایران، محراب دولت پناه پس از ۷ روز کما صبح روز گذشته ۹مهر جان باخت. ماموران اطلاعات تحویل جسد او به خانواده را مشروط به پرداخت ۸۰۰ میلیون تومان کردند. محراب روز دوم مهر در تالش از ناحیه سر هدف گلوله قرار گرفته و تا امروز در کما بود.

همچنین به گزارش هه نگاو، یک نوجوان ۱۵ساله بنام امیرحسین بساطی شامگاه چهارشنبه ۳۰ شهرویر در کرمانشاه با شلیک مستقیم ماموران کشته شد جسد امیرحسین پس از «هشت روز» تاخیر شب گذشته به خانواده اش تحویل داده شد. (منبع: هه نگاو)

یک منبع مطلع گفت: در اعتراضات روز گذشته ۹ مهر، اهواز ۱۰۰ نفر بازداشتی داشته اشت. علاوه بر کسانیکه در تظاهرات بازداشت شده اند بسیاری را هم از خانه ها برده اند. بازداشت شدگان را بین زندان مرکزی اهواز و بازداشتگاههای وزارت اطلاعات تقسیم کرده اند.

سایر رخدادها

گروه هکری بکدور (3ackd0or) اطلاعات فرمانده تیم بازداشت کننده مهسا امینی و یک مامور مرد و دو مامور زن عضو این تیم را در اختیار ایران اینترنشنال قرار داده است. بر اساس این گزارش، سروان عنایت اله رفیعی، متولد سال ۱۳۴۹ (۵۲ ساله) و متولد خدابنده در استان زنجان، فرمانده تیم نیروی انتظامی بوده که مهسا امینی را بازداشت کرده‌اند.

گروهبان یکم علی خوشنام‌وند، متولد سال ۱۳۷۴(۲۷ ساله) نیز مامور این تیم بوده که مهسا امینی را به ون گشت ارشاد منتقل کرده است. او متولد روستای خوشناموند در کوهدشت جنوبی استان لرستان است. پرستو صفری، متولد سال ۱۳۶۵ در کرمانشاه (۳۶ ساله) ماموری است که جلوی مهسا امینی در خیابان گرفته است. فاطمه قربان حسینی، متولد سال ۱۳۷۴ در تهران (۲۷ ساله)، دیگر مامور زن این تیم است که مهسا امینی را بازداشت کرده‌اند.

حمایتهای بین المللی

روزنامه گاردین: زنان مسئولیت برعهده دارند. آنها رهبری می‌کنند، با وجود سرکوب، اعتراضات در ایران ادامه دارد. گاردین در بخشی از مطلب خود نوشت:‌«تظاهرات روز شنبه در نزدیکی مقر ولی‌فقیه خامنه‌ای برگزار شد. گروه به اندازه‌ای نزدیک بودند که اگر او بیرون می‌رفت، باد شعارهای زنانی را که مصمم به مبارزه با شانس‌های تقریباً غیرممکن بودند به گوش او می‌رساند.»

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل