سونامی مهاجرت سالانه ۳هزار پرستار بدنبال افزایش فقر و سرکوب

سونامی مهاجرت سالانه ۳هزار پرستار بدنبال افزایش فقر و سرکوب

سونامی مهاجرت سالانه ۳هزار پرستار بدنبال افزایش فقر و سرکوب

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، موج مهاجرت پرستاران افزایش چشمگیری داشته است. بنا به گفته دبیر‌کل خانه پرستار سالانه بیش از ۳ هزار پرستار از کشور مهاجرت می‌کنند. نکته مهم اینکه وزارت بهداشت به اندازه همین تعداد نیز کادر درمان جذب نمی‌کند.

این اقدام به معنی بازی با زندگی بیماران است. بنا به اعتراف دبیرکل خانه پرستار، کمبود پرستار آنقدر جدی است که بیماران جان خود را بدلیل آن از دست می‌دهند.

دلیل اصلی این مهاجرت را می‌توان در نبود امنیت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دنبال کرد. وجود فساد سیستماتیک در ساختار اداری کشور از جمله علت‌های مهم مهاجرت می‌باشد. بسیاری از پرستاران بدلیل نبود بازار کار و آینده مناسب مجبور به مهاجرت و جلای وطن هستند.

جبران کمبود با اضافه‌کار اجباری

از مهم‌ترین مشکلات پـرستاران شاغل فشار بالای کار در شیفت‌های کاری است. دلیل اصلی آن هم کمبود نیروی کار به بهانه کمبود بودجه برای استخدام است. سرانه استاندارد جهانی ۲.۵ پـرستار برای یک تخت بیمارستانی است. این سرانه در ایران کمتر از یک پـرستار برای هر تخت می‌باشد.

این کمبود در حالی است که حداقل ۲۰ هزار پـرستار بیکار در کشور وجود دارد. سران حکومت کمبود پـرستار را با اضافه‌کاری‌های اجباری جبران می‌کنند. بدلیل کمبود کادر درمان، هر پـرستار بایستی در ماه حداقل ۱۳۰ ساعت اضافه‌کاری داشته باشد. مبلغ پرداختی برای این حجم از کار، کمتر از ۲میلیون تومان می‌باشد.

سیاست‌های ویرانگر و بازی با جان مردم

به دلیل سیاست‌های ویرانگرسران حکومت، در آینده نزدیک باید در انتظار سونامی کمبود پـرستاران و سایر کادرهای درمانی بود. این وضعیت در حال حاضر نیز، با استانداردهای بین‌المللی فاصله زیادی دارد. وخیم‌تر شدن خدمات پزشکی بازی با جان مردم است. به این دلیل تنها راه حفاظت از جان عزیزانمان سرنگون کردن این حکومت به هر صورت است. بهای هر روز ماندن این افراد در راس حکومت را مردم با مرگ عزیزانشان پرداخت می‌کنند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل