بازداشت مجدد زهرا صفایی و پرستو معینی در تهران

بازداشت مجدد زهرا صفایی و پرستو معینی در تهران

زندانیان سیاسی سابق زهرا صفایی و پرستو معینی در تهران بازداشت شدند

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز پنجشنبه ۲۳ شهریورماه ۱۴۰۲، زهرا صفایی و پرستو معینی، در تهران دستگیر و به بند ۲۰۹ اوین منتقل شدند.
این دو زندانی سیاسی پیشین روز چهارشنبه ۲۲ شهریورماه ۱۴۰۲، در تهران بازداشت شدند. خانم زهرا صفایی ۶۱ ساله، به بیماری قلبی و فشار خون مبتلاست. او پیش از این در زندان قرچک دچار سکته قلبی شده و هم اکنون دو بالون در قلب دارد.او به دلیل مشکلات جسمی تحمل شرایط زندان و دوران بازجویی را ندارد.

به گفته آگاهان علت این بازداشت های بی رویه زندانیان سیاسی پیشین، ترس و وحشت حکومت از سالگرد قیام سراسری ۱۴۰۱، است.

زندانی سیاسی زهرا صفایی، متولد سال ۱۳۴۱، از زندانیان سیاسی دهه شصت می باشد که به دلیل هواداری از مجاهدین خلق مدت ۸ سال در زندان های اوین و قزلحصار زندانی بوده است. پدرش حسنعلی صفایی (معروف به حاجی صفایی) از بازاریان خوشنام تهران و از زندانیان سیاسی در دوران دیکتاتوری پهلوی و حاکمیت ننگین ولایت فقیه بود که در سال ۶۰ در زندان اوین اعدام شد.

زهرا صفایی همراه با دخترش پرستو معینی پیش از این در اسفند ۹۸ در تهران بازداشت شدند.
او در دی ماه ۹۹ توسط قاضی شهمیرزادی در شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب تهران محاکمه و به اتهاماتی همچون «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به خامنه ای و خمینی» به ۸ سال زندان محکوم شد.

پرستو معینی دانشجوی رشته کامپیوتر، متولد ۱۳۷۹ فرزند زهرا صفایی است.
او نیز پس از بازداشت در اسفند ۹۸، توسط قاضی شهمیرزادی بابت اتهام «اجتماع و تبانی» به تحمل پنج سال حبس تعزیری، از جهت «تبلیغ علیه نظام» به یکسال حبس تعزیری در مجموع به ۶ سال زندان محکوم شد.

زهرا صفایی و پرستو معینی در بهمن ماه ۱۴۰۱، از زندان اوین آزاد شدند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل