زندان بهبهان

زندان بهبهان به همراه اسامی و مشخصات شکنجه گران و زندانبانان

موقعیت زندان بهبهان

زندان بهبهان در بلوار یعقوب بهبهانی، خیابان ژاندارمری، و جنب بخشداری واقع شده است. ریاست کنونی زندان با مهدی دهداری می‌باشد. وی از اوایل مردادماه ۱۴۰۲ به این سمت گمارده شده است. پیش از وی داود بیاتی اشکفتکی، به مدت ۶سال ریاست این زندان را به عهده داشت.

کانون حقوق بشر ایران، در تیرماه ۱۴۰۱ در سایت جوانه‌ها اسامی ۳۱ تن از کارکنان، بازجویان و شکنجه‌گران این زندان را افشا کرده بود.

زندان بهبهان کجاست؟
نقشه منطقه قرار گرفتن زندان بهبهان

زندان بهبهان کجاست؟
عکس هوایی زندان بهبهان

وضعیت بندهای زندان بهبهان

زندان بهبهان دارای ۵ بند و ۲ اتاق کوچک است. یکی از اتاق‌ها، به‌عنوان کارگاه استفاده می‌شود. اتاق دیگر مربوط به قرنطینه است که بسیار محدود و کوچک است.

بندهای این زندان عبارتند از:

بند ۱ – این بند به بند بازداشتی‌ها شناخته می‌شود.

بند ۲ – این بند به بند پاک معروف است و مربوط به زندانیانی با جرائم مالی است.

بند ۳ – این بند مربوط به زندانیان با اتهام مواد مخدر است. این بند ۵ اتاق دارد و در هر اتاق ۱۲ تخت موجود است. یکی از اتاق‌های این بند به زندانیان با جرائم سیاسی اختصاص دارد.

بند ۴ – این بند به بند سبز معروف است و مربوط به زندانیانی است که به جرم سرقت بازداشت شده‌اند.

بند ۵ – این بند یا بند عادی مربوط به زندانی با جرائم مختلف و مختلط است.

بین بند سبز و عادی کارگاه قرار دارد. پشت این ۲ بند هواخوری کوچکی واقع شده که ۵حمام و ۵توالت در آن قرار دارد.

بین این دو هم یک اتاق برای شستشوی ظروف تعیین شده است. آشپزخانه هم کنار بند۳ (بند پاک) قرار دارد که ۵ اجاق گاز در آن وجود دارد.

کروکی زندان بهبهان و بندهای آن

کروکی زندان بهبهان
کروکی زندان بهبهان

بند ۱ و ۲ اتاق‌های بزرگی هستند. در بند یک که به بازداشتی ها اختصاص یافته، نزدیک به ۶۰ تخت وجود دارد اما این تعداد کمتر از آمار زندانیان است و معمولا عده‌ای از زندانیان کف‌خواب هستند.

در بند۲ نیز ۴۰ تخت دارد اما برای تعداد بالای زندانیان این میزان تخت کم است.

در بند ۳ نزدیک به ۶۰ تخت دارد

بند ۴ معروف به بند سبز هم ۴۰ تخت دارد.

بند ۵ یا بند عادی هم نزدیک به ۵۰ تخت دارد.

این بندها همیشه پر هستند و در بیشتر اوقات کف این بندها نیز پر از زندانیانی است که با پتو روی زمین میخوابند.

آنچه در زندان بهبهان می‌گذرد

شلاق و شکنجه در زندان بهبهان رایج است. در صورتی که زندانی اعتراض کند، گماشتگان رئیس زندان به صورت گروهی روی او ریخته و وحشیانه وی را ضرب و شتم می‌کنند.

در زندان بهبهان وقتی زندانی جهت بازجویی و اطلاعات گیری به آگاهی برده می شود، در زمان بازگرداندن و تحویل به زندان، برغم اینکه در بازجویی بشدت شکنجه شده، در مقابل او یک برگه می گذارند و او را مبجور می‌کنند امضا کند که کاملا سالم است و شکنجه نشده است!

زندانی، پس از بازگشت به زندان به شدت تهدید می‌شود که حق هیچگونه شکایت در رابطه با شکنجه های اعمال شده در بازجویی و حتی حق رفتن به پزشکی قانونی را ندارد. (این مورد نه تنها در زندان بهبهان بلکه یکی از روشهای شناخته شده در بسیاری از زندانهای جمهوری اسلامی است.)

زندانیان جرائم عمومی به شدت شکنجه می شوند، آنها را با کابل می زنند طوری که جای آن تا چندین روز بر بدن زندانی باقی می ماند.

زندانیان سیاسی را طوری شکنجه می کنند که جای شکنجه باقی نماند. زندانیان سیاسی را مجبور می کنند بعد از شکنجه روی آب راه بروند یا آب روی بدنشان می ریزند که جای کبودی پاک شود.

یکی از شکنجه های رایج در زندان، زنجیر کردن زندانی با دستبند و پابند به میله آهنی و شکنجه اوست. به این شکل که زندانی را در وسط حیاط به میله ای زنجیر می کنند، سپس چند نفره او را ضرب و شتم کرده و ساعتها وی را به همین وضعیت در سرما و گرما نگه می دارند و شکنجه می‌کنند.

در تابستان سال ۱۴۰۰ یک زندانی به نام رضا چکاره ای ۲۵ ساله، متهم به درگیری در خیابان را در زندان به میله زنجیر کردند. پس از چند ساعت کتک زدن، او را تا صبح در حیاط با وضعیت زنجیر شده به میله نگه داشتند.

مسئولان زندان، بندها را با زندانیان دست نشانده و فرمانبر رئیس زندان، کنترل و اداره می کنند. این زندانیان که از شرورترین زندانیان از متهمان جرائم خطرناک و مواد مخدر هستند، برای رئیس زندان جاسوسی کرده و خبر می برند. آنها ما بازاء فراهم بودن شرایط خرید و فروش مواد مخدر و تشکیل باندهای مواد مخدر، «نظم زندان» را به نفع رئیس زندان برقرار می کنند.

معمولا آبگرم‌کن‌ها خراب است و آبگرم برای استحمام وجود ندارد. تعداد سرویس های بهداشتی نسبت به تعداد زندانیان، بسیار کم است. حیاط و هواخوری زندان کوچک و محیط آن بسیار کثیف است. بدلیل استعمال دخانیات هوای آن همواره پر از دود سیگار است. پتوهای زندان کم و بسیار کثیف هستند. در آرایشگاه ماشین اصلاح سر کم و غیربهداشتی است.

در بهداری زندان بهبهان پزشک تنها به مدت یک ساعت حضور دارد. پزشک از ساعت ۱۲ تا یک ظهر به شرط داشتن نوبت، نفرات را معاینه می‌کند. در غیر اینصورت هرچقدر هم که وضعیت زندانی وخیم باشد اجازه معاینه زندانی، توسط مسئولین بهداری به زندانی داده نمی‌شود.

کادر درمان هم روزانه در بهداری حضور دارند، اما علم چندانی نداشته و در بسیاری از موارد هیچ مشکلی از بیماری زندانیان حل نمی‌کنند.

در فروشگاه زندان بهبهان قیمت‌ها بسیار بالا است. برای نمونه یک کیلو تخم‌مرغ تا ۹۰هزار تومان هم به فروش می‌رسد. کالباس و سوسیس تا ۱۲۰ هزار تومان، نوشیدنی از ۳۰هزار تومان تا ۴۰هزار تومان به زندانیان فروخته می‌شود. در این زندان بخصوص قیمت آب‌میوه‌ها گران است.

میوه در این فروشگاه به‌شدت گران فروخته می‌شود. برای نمونه، یک کیلو نارنگی ۲۸ هزار تومان و یک کیلو انار تا ۴۰هزار تومان به فروش می‌رسد. قیمت سبزیجات هم بسیار گران‌تر از بیرون از زندان می‌باشد. کیفیت مواد هم نسبت به بیرون از زندان بسیار پایین است.

تعرض به زندانیان کم سن و سال از طرف زندانیانی که با مسئولین زندان در ارتباط هستند امری عادی است. مصرف مواد مخدر و میزان درگیری‌های باندی که با هدایت عوامل زندان انجام می‌شود، بسیار زیاد است. شمار زندانیانی که به‌دلیل فشارهای روحی اقدام به خودزنی می‌کنند بالا است.

عده ای از  زندانیان از چشم تا لب و رگ گردن، دست یا شکم خود را می زنند تا شاید بتوانند از زندان و شرایط آن، نجات پیدا کنند. در یک کلام محیط زندان محیطی دلگیر و وحشتناک است.

اسامی عوامل و کارگزاران زندان بهبهان

زندان بهبهان کجاست؟
مسلم جوزاری رئیس حفاظت اطلاعات

رئیس زندان

مهدی دهداری

معاون زندان

سیدمحمدعلی آپ پرده

رئیس حفاظت اطلاعات

مسلم جوزاری

مسئول بهداری

زندان بهبهان کجاست؟
علیرضا مظلومی مسئول بهداری

علیرضا مظلومی

رئیس گارد زندان

علیرضا فتاحی

افسر نگهبانان جلو در زندان

علیرضا فتاحی

رشیدی

زندان بهبهان کجاست؟
علیرضا فتاحی رئیس گارد زندان

افسر نگهبانان داخلی

رضا تباره

مشتاقی

باقری

جعفری

امیدوار

کاووس جعفری

افشاری

سرداری

زندان بهبهان کجاست؟
رضا تباره افسرنگهبان داخلی

مددکار

زارع

شفیعی

مسئول فرهنگی

افرازی

محمودی

کانون حقوق بشر ایران از همه هموطنان و زندانیان آزاد شده از زندانهای جهنمی دیکتاتوری ولایت فقیه، درخواست دارد که برای گردآوری اسامی و مشخصات جنایتکاران در سایر زندانها ما را یاری نمایند.

مطالب مرتبط: 

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist

کلیک کنید
تماس بگیرید و از حقوق خود آگاه شوید
مدیریت سایت کانون حقوق بشر ایران
همراه همیشگی زندانیان سیاسی

«با ما تماس بگیرید و از حقوق خود آگاه شوید»