زندانی سیاسی میثم دهبان‌زاده کیست؟

بازداشت میثم دهبان زاده برای تحمل محکومیت زندان

میثم دهبان زاده

نام و نام خانوادگی: میثم دهبان‌زاده

محل تولد: –

تاریخ تولد: –

تحصیلات: –

زندانی سیاسی میثم دهبان‌زاده کیست؟

شغل: –

وضعیت تاهل: –

اتهامات: اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور

محکومیت: ۶ سال زندان – ۲سال منع خروج از کشور، منع اقامت در تهران و استان‌های هم‌جوار

تاریخ آخرین بازداشت: ۱۱ آذرماه ۱۴۰۲

محل‌های حبس: زندان اوین

گردآوری و تنظیم: بهمن ۱۴۰۲

زندانی سیاسی میثم دهبان‌زاده در آذرماه ۱۳۹۹ بازداشت و به سلول انفرادی در بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. وی پس از چند ماه با وثیقه آزاد و مجددا در بهمن ماه ۱۴۰۰، دستگیر و جهت تحمل محکومیت ۱۰ساله به زندان اوین منتقل شد. اتهامات وی «اجتماع و تبانی» از طریق ارتباط با مجاهدین خلق و «اخلال در نظم عمومی» و «تبلیغ علیه نظام» اعلام شد. زندانی سیاسی میثم دهبان‌زاده از مجروحین حمله به زندانیان در جریان آتش‌سوزی زندان اوین است.

پس از انتقال تعدادی از زندانیان سیاسی اوین به زندان گوهردشت که در تاریخ ۲۴ مهرماه ۱۴۰۱، یک روز پس از آتش‌سوزی مهیب در این زندان انجام گرفت، میثم دهبان‌زاده به انفرادی‌های بند ۲۴۱ اوین منتقل و تحت شکنجه و بازجویی قرار گرفت. مقامات زندان وی را پس از مدتی به زندان گوهردشت منتقل کردند.

در راستای طرح تخلیه زندان گوهردشت، در روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، زندانی سیاسی میثم دهبان‌زاده، از زندان گوهردشت به تیپ ۴ زندان تهران بزرگ منتقل شد. روز پنجشنبه ۴ خردادماه ۱۴۰۲، مقامات زندان وی را به شدت مورد ضرب و جرح قرار داده و با بستن به یک تیر او را شکنجه کردند.

بازگشت به زندان به منظور تحمل محکومیت ۶ ساله

زندانی سیاسی میثم دهبان‌زاده شنبه ۱۱ آذر ماه ۱۴۰۲، برای تحمل محکومیت ۶ ساله راهی زندان اوین شد. وی پیش از این با وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شده بود. او توسط قاضی ایمان افشاری از شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهامات «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» و «تشکیل گروه به هدف برهم زدن امنیت کشور» به شش سال زندان محکوم شد.

وی همچنین در ادامه حکم به منع اقامت در استان تهران و استان های مجاور، منع خروج از کشور، منع عضویت در دستجات یا گروه های سیاسی و اجتماعی و حضور ماهانه در دفتر نظارت به مدت ۲سال محکوم شد.

به گفته وکیل وی آقای عرفان کرم ویسی، این حکم پس از برگزاری جلسه دادگاه در روز ۱۹ تیرماه ۱۴۰۲، در خصوص پرونده ای صادر شده که در بهمن ماه سال ۱۴۰۱، اعلام شده بود این پرونده توقف خورده و آثار محکومیت آن زایل شده است. پیش از این زندانی سیاسی میثم دهبان‌زاده در در روز ۷ خردادماه ۱۴۰۲، با وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی جهت پرونده‌ای که در جریان حمله و آتش‌سوزی زندان اوین بر علیه او گشوده شده بود، آزاد شده بود.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل