زندانی سیاسی مهران قره باغی کیست؟

زندانی سیاسی مهران قره باغی کیست؟

زندانی سیاسی مهران قره باغی

زندانی سیاسی مهران قره باغی کیست؟

نام و نام خانوادگی: مهران قره باغی
محل تولد: روستای سرحدآقا از توابع بهبهان
تاریخ تولد: ۱۳۷۱
تحصیلات: لیسانس کشاورزی
شغل: –
وضعیت تاهل: مجرد
اتهامات: توهین به خامنه ای – تبلیغ علیه نظام- عضویت در سازمان مجاهدین
محکومیت: ۳ سال حبس در پرونده اول +بلاتکلیف در پرونده دوم
تاریخ آخرین بازداشت: ۲۸ دیماه ۹۸
محل‌های حبس: زندان بهبهان – زندان اهواز
آخرین به روز رسانی: مردادماه ۱۴۰۱

زندانی سیاسی مهران قره باغی هم اکنون بیش از دو سال و نیم است که به صورت غیرقانونی در وضعیت بلاتکلیف در زندان شیبان زندانی است

زندانی سیاسی مهران قره باغی، ۲۹ ساله و از اهالی روستای سرحد آقا از توابع شهرستان بهبهان، لیسانس کشاورزی است. او در تاریخ ۲۸ دیماه ۹۸ توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت و پس از حدود ۱ ماه با پایان مراحل بازجویی به زندان بهبهان منتقل شد.

مهران قره باغی، پس از بارها منتفی شدن قرار دادگاه، روز ۵ اردیبهشت ماه۱۴۰۰ در دادگاه ماهشهر با ریاست قاضی افشون حضور یافته و محاکمه شد.

اتهامات این زندانی سیاسی تبلیغ علیه نظام، عضویت در سازمان مجاهدین خلق و ارتباط با کانالهای خبری مجاهدین خلق، مشارکت در تخریب و احراق، مشارکت در اخلال در نظم عمومی، مشارکت در ساخت مواد آتش زای غیرنظامی و افساد فی الارض اعلام شد.

روز ۹ خردادماه ۱۴۰۱، زندانی سیاسی مهران قره باغی از طریق ویدئو کنفرانس از زندان مرکزی اهواز به دادگاه انقلاب شعبه ماهشهر مرتبط شد. اما دادگاه او و مجید خادمی به دلیل مشکلات قانونی به زمان دیگری موکول شد

مهران قره باغی در پرونده پیشین خود، توسط دادگاه انقلاب به اتهاماتی همچون «توهین به خامنه ای و تبلیغ علیه نظام» به ۳ سال حبس محکوم شد که ۲ سال آن اجرایی است.

این زندانی سیاسی روز دوشنبه ۲۱ تیرماه ۱۴۰۰، همراه با محمدرضا انصاری فر، به طور ناگهانی از زندان بهبهان به بازداشتگاه اطلاعات اهواز منتقل و برعلیه وی پرونده سازی شد.

انتقال آقای قره باغی به ظن فعالیت سیاسی در زندان بهبهان صورت گرفته بود.

در خصوص پرونده سازی فوق توسط وزارت اطلاعات، در تاریخ ۳۰ آذر ۱۴۰۰، قرار نهایی بازپرسی این هموطن از بابت اتهامات «افساد فی الارض، تبلیغ علیه نظام و عضویت در گروه معاند نظام (مجاهدین)» توسط شعبه ۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب بهبهان به ریاست قاضی سیدحامد طاهری نسب صادر شد.

زندانی سیاسی مهران قره باغی روز شنبه ۴ دی ماه۱۴۰۰، بدون اطلاع قبلی و بصورت ناگهانی از زندان بهبهان به زندان اهواز منتقل شد.

این زندانی سیاسی و خانواده‌اش به طور مستمر تحت فشارهای وزارت اطلاعات قرار دارند. ماموران اطلاعاتی بارها در تماس هایی از صدور حکم اعدام برای وی خبر داده و خانواده وی را تحت فشارهای روحی و روانی قرار داده اند.

مهران قره باغی در زندان به دلیل شکنجه، بلاتکلیفی و فشار و تنش های فراوان به بیماری قلبی از ناحیه دریچه قلب مبتلا شده و هم اکنون بدون رسیدگی های ضروری در زندان بسر می برد.

روز پنجشنبه ۲۷ مردادماه ۱۴۰۱، اخبار حاکی از ابتلاء این زندانی سیاسی به بیماری ویروسی و بیهوشی حاصل از آن داشت. با وجود انتقال او به درمانگاه زندان شیبان، هیچ پزشکی برای رسیدگی به او وجود نداشت و جان وی در خطر است. «مهران قره باغی دچار بیماری ویروسی شده و در نتیجه آن بیهوش شده است. سایر زندانیان او را به درمانگاه زندان شیبان بردند اما گفته شد که پزشک وجود ندارد. اکنون جان این زندانی در خطر است

این زندانی همچنین از بیماری قلبی و بیماری شدید پوستی رنج می برد اما در زندان هیچ رسیدگی به او نمی شود.

همچنین وکیل ایشان اعلام کرد که بازداشت مهران قره باغی غیر قانونی است و باید برای ایشان وثیقه صادر شود. اما درخواست وثیقه برای آقای قره باغی بارها از طرف شعبه اول دادگاه انقلاب ماهشهر رد شده است.

مهران قره باغی هم اکنون ۳۴ ماه است به صورت بلاتکلیف در بازداشت بسر می برد. دادگاه انقلاب ماهشهر او را به طور غیرقانونی در بازداشت نگه داشته و از صدور وثیقه برای او خودداری می کند.

این زندانی سیاسی از زمان بازداشت تاکنون در بلاتکلیفی به سر می‌برد، بطور مستمر از طرف وزارت اطلاعات تحت فشار قرار دارد.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل