زندانی سیاسی مهران قره باغی به کرونا و بیماری شدید پوستی مبتلا شد

ابتلای مهران قره باغی به کرونا و بیماری شدید پوستی و ممانعت از مرخصی درمانی (2)

زندانی سیاسی مهران قره باغی

ممانعت وزارت اطلاعات از مرخصی درمانی با وجود ابتلاء زندانی سیاسی مهران قره باغی به کرونا، بیماری قلبی و بیماری پوستی

کانون حقوق بشر ایران، ۲۸ مرداد ۱۴۰۱، زندانی سیاسی مهران قره باغی به کرونا مبتلا شده و برغم بیماری قلبی از ناحیه دریچه میترال که بایستی مورد رسیدگی های فوری درمانی و پزشکی قرار بگیرد، اما از دسترسی به دارو و درمان محروم است.

این زندانی سیاسی بدلیل آلودگی محیط و آب در زندان شیبان اهواز، که از آب فاضلاب رودخانه کارون استفاده تامین می‌شود، به بیماری پوستی گال مبتلا شده و بر اثر خارش شدید تمام بدن وی زخمی و خونین است.

خارش های شدید پوست در شب و روز، لخته شدن خون در دست ها و چشم وی باعث شده که لحظه ای آرامش نداشته باشد.

علیرغم تاکید پزشکان متخصص جهت مرخصی درمانی دوره‌ای برای عمل جراحی قلب، اما بازجو و وزارت اطلاعات مانع از مرخصی او و انتقالش به بیمارستان برای عمل جراحی قلب می شوند.

به گفته منابع مطلع، مهران قره باغی پس از انتقال به زندان شیبان اهواز، مدت ۸ ماه است که به این بیماریها دست و پنجه نرم می‌کند اما بدستور وزارت اطلاعات و بازجوی وی، عمدا او را از دسترسی به هرگونه دارو و درمان، محروم نگه می‌دارند.

مهران قره باغی از صبح روز چهارشنبه ۲۷ مردادماه، بدلیل ابتلاء به ویروس کرونا دچار حالت تهوع، اسهال و استفراغ، تب و لرز شدید شده و وضعیت وخیمی دارد. اما در این زندان پزشکی که او را معاینه و به او رسیدگی کند وجود ندارد و او را به حال خود رها کرده‌اند و اینک جان این زندانی ۳۰ ساله در خطر است.

زندانی سیاسی مهران قره باغی در پرونده سال ۹۷ به ۲ سال زندان محکوم شده بود. محکومیت ۲ ساله او پایان یافته و او مدت ۳۴ ماه است که در بازداشت موقت و بلاتکلیف در زندان به سر می برد. اما به دستور وزارت اطلاعات از آزادی وی با وثیقه تا تعیین تکلیف پرونده بعدی ممانعت به عمل می آورند.

از سوی دیگر مهران قره باغی اسپاسم های شدید قلبی دارد. بیماری قلبی او مربوط به دریچه میترال قلبش است. با وجود این دکتر متخصص تاکید کرده که نیاز به مرخصی درمانی دوره ای برای عمل جراحی قلب دارد، اما بازجو و وزارت اطلاعات مانع از مرخصی او و انتقال او به بیمارستان برای عمل جراحی قلب می شوند.

زندانی سیاسی مهران قره باغی، ۲۹ ساله و از اهالی روستای سرحد آقا از توابع شهرستان بهبهان، لیسانس کشاورزی است. او در تاریخ ۲۸ دیماه ۹۸ توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت و پس از حدود ۱ ماه با پایان مراحل بازجویی به زندان بهبهان منتقل شد.

اتهامات این زندانی سیاسی تبلیغ علیه نظام، عضویت در سازمان مجاهدین خلق و ارتباط با کانالهای خبری مجاهدین خلق، مشارکت در تخریب و احراق، مشارکت در اخلال در نظم عمومی، مشارکت در ساخت مواد آتش زای غیرنظامی و افساد فی الارض اعلام شد.

روز ۹ خردادماه ۱۴۰۱، زندانی سیاسی مهران قره باغی از طریق ویدئو کنفرانس از زندان مرکزی اهواز به دادگاه انقلاب شعبه ماهشهر مرتبط شد. اما دادگاه او و مجید خادمی به دلیل مشکلات قانونی به زمان دیگری موکول شد

مهران قره باغی در پرونده پیشین خود، توسط دادگاه انقلاب به اتهاماتی همچون «توهین به خامنه ای و تبلیغ علیه نظام» به ۳ سال حبس محکوم شد که ۲ سال آن اجرایی است که به پایان رسیده است.

دادگاه ماهشهر پیش از این برای آزادی مهران قره باغی قرار وثیقه ۳ میلیارد تومانی تعیین کرد که تا تاریخ تعیین تکلیف نهایی پرونده آزاد شود، اما به دستور اطلاعات از آزادی وی با پرداخت وثیقه هم مخالفت شد.

خروج از نسخه موبایل