زندانی سیاسی محمد آشتیانی، شرط تعهدنامه برای آزادی

زندانی سیاسی محمد آشتیانی، شرط تعهدنامه برای آزادی

فشار اطلاعات بر زندانی سیاسی محمد آشتیانی برای آزادی به شرط دادن تعهدنامه اجباری – او دچار گرفتگی رگهای قلب و در معرض تهدید جانی است.

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز یکشنبه ۲۶ شهریورماه ۱۴۰۲، وزارت اطلاعات زندانی سیاسی محمد آشتیانی عراقی را پس از شش سال زندان احضار کرده و او را تحت فشار قرار داد که برای آزادی تعهدنامه اجباری بدهد. او که از سال ۹۷ تا کنون بدون یک روز مرخصی در زندان است اخیرا از طرف اطلاعات زندان تحت فشار است که تعهد نامه بدهد و سپس آزاد شود، اما پس از امتناع این زندانی از دادن تعهد دژخیمان وی را تهدید کردند که این برایت گران تمام خواهد شد شاید دیگر اصلا روی آزادی را نبینی و….

لازم به یادآوری است که محمد آشتیانی از انواع بیماریها مثل بیماریهای داخلی، آسم و مشکلات تنفسی و همچنین مسدود شدن رگهای قلب رنج میبرد و متاسفانه مسولین زندان مرکزی کرج (ندامتگاه کرج) تا کنون هیچ اقدام جدی جهت مداوای وی بعمل نیاورده‌اند.

در مورد گرفتگی رگهای قلب پزشکان گفته اند که باید سریع درمان شود ولی تاکنون اقدامی نشده است. از طرفی تراکم بیش از حد جمعیت و نبود یک تهویه مناسب بیماری تنفسی وی را تشدید کرده است.

درباره زندانی سیاسی محمد آشتیانی

زندانی سیاسی محمد آشتیانی عراقی ۶۰ ساله، متاهل و دارای دو فرزند، از زندانیان سیاسی هوادار مجاهدین خلق در دهه شصت است. این زندانی سیاسی در اسفندماه ۹۷ توسط مأمورین اطلاعاتی در تهران بازداشت و به اداره اطلاعات منتقل و تحت بازجویی و شکنجه قرار گرفت.او سپس به زندان مرکزی کرج (ندامتگاه کرج) منتقل گردید و در سال ۹۸ به وی ابلاغ شد که به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «توهین به خامنه ای» و «هواداری از مجاهدین خلق» به سه سال زندان و جریمه سنگین محکوم شده است. این میزان محکومیت به علل واهی اضافه و برعلیه او پرونده سازی شد.

این زندانی سیاسی هم اکنون در بند ۷ زندان مرکزی کرج محبوس است. وی در این زندان بر خلاف اصل تفکیک جرائم با زندانیان خشن هم بند است. بند ۷ زندان مرکزی کرج، محل نگهداری زندانیان متهم به تجاوز، قتل و سرقت است.

محمد آشتیانی پس از انتقال به زندان مرکزی کرج، به صورت خانه به دوشی و به اصطلاح زندانیان، «کارتن خوابی» یعنی بدون تخت و اتاق بود. او همراه با تعداد زیادی از زندانیان مجبور بود، در زمستان و تابستان روزها را در هواخوری و شبها را در راهرو زندان بسر برد. وضعیت اسفناکی که مدت ۲ سال به طول انجامید. این در شرایطی بود که در زندان بیماری کرونا شیوع داشت. این زندانی سیاسی در آذرماه ۹۹ به دلیل نبود بهداشت و فضای کافی به کرونا مبتلا شد. فشار اکسیژن او به ۸۰ رسیده بود اما همچنان از رسیدگی پزشکی محروم بود.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام/توییتر/اینستاگرام/یوتیوب/فیسبوک

خروج از نسخه موبایل