زندانی سیاسی لقمان امین پور کیست؟

زندانی سیاسی لقمان امین پور کیست؟

زندانی سیاسی لقمان امین پور

نام و نام خانوادگی:  لقمان امین پور
محل تولد:  تهران
تاریخ تولد:  ۱۳۷۰
تحصیلات:  لیسانس
شغل: معاملات ملکی
وضعیت تاهل: مجرد
اتهامات: تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه نظام و عضویت در مجاهدین خلق
محکومیت: ۱۰ سال که ۵ سال آن اجرایی است
تاریخ آخرین بازداشت:  خرداد۹۹
محل‌های حبس: ۲۰۹ و بند ۸ زندان اوین
آخرین بروز رسانی:  آبان ۱۴۰۰

زندانی سیاسی لقمان امین پور کیست؟

زندانی سیاسی لقمان امین پور، متولد ۱۳۷۰ در تهران، لیسانسه و شاغل در کار معاملات ملکی، محبوس در بند۴ زندان اوین است. این زندانی سیاسی روز ۱۳ خردادماه ۹۹ برای دومین بار بازداشت و پس از بازپرسی در شهرری به زندان اوین منتقل شد.

وی در زمان بازجویی در سلول انفرادی، از طرف بازجویان اطلاعات از طریق تهدید خانواده اش تحت فشار قرار گرفت که اتهامات وارده را بپذیرد.

لقمان امین پور اولین بار در اسفند ۹۶ بازداشت شده و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «ارتباط با مجاهدین خلق» به ۶ سال زندان محکوم شده بود.

لقمان امین پور در ابتدای آبان ماه ۹۹ به دلیل تراکم جمعیت، سرمای زیاد بند و نبود وسایل گرمایشی به بیماری کرونا مبتلا شد؛ به طوری که همچنان از آثار و عوارض این بیماری از جمله تنگی نفس و مشکلات ریوی رنج می برد. این زندانی سیاسی در اسفند ماه ۹۸ پس از شیوع کرونا از زندان اوین آزاد گردید.

زندانی سیاسی لقمان امین پور در روز سه شنبه ۲۳ دی ماه ۹۹، پس از گذشت ۷ ماه از زمان بازداشت، به دادگاه احضار و توسط قاضی افشاری، محاکمه شد. به موجب رای دادگاه، به اتهام «اجتماع و تبانی» به ۵ سال زندان و به اتهام «عضویت در مجاهدین خلق» به ۵ سال زندان دیگر محکوم گردید.

این زندانی سیاسی هم اکنون در بند ۲۴۱ زندان اوین است. وی پس از درگیری روز شنبه ۲۳ مهرماه در زندان اوین، تحت بازجویی و شکنجه و در معرض پرونده سازی قرار گرفت.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل