زندانی سیاسی سالار صدیقی همدانی کیست؟

زندانی سیاسی سالار صدیقی همدانی کیست؟

زندانی سیاسی سالار صدیقی همدانی کیست؟

سالار صدیقی همدانی هم اکنون در زندان نقده در تبعید به سر می برد. در یک پرونده سازی جعلی ابراهیم زندانی سیاسی سالار صدیقی همدانی به همراه پدرش به اتهام درگیری لفظی با داریوش بخشی رئیس بند و همچنین به اتهام تحریک زندانیان به اعتراض و اعتصاب، به تبعید به زندان‌های مریوان و کامیاران محکوم شده و روز شنبه ۱۸ دی‌ماه ۱۴۰۰ این زندانیان را به این زندان‌ها منتقل کردند

نام و نام خانوادگی: سالار صدیقی همدانی
محل تولد: ارومیه
تاریخ تولد: ۱۳۷۶
تحصیلات: دانشجو
اتهامات: عضویت در سازمان مجاهدین خلق و تبلیغ علیه نظام
محکومیت: ۱۹ سال
تاریخ آخرین بازداشت: ۴ اسفند۹۷
محل‌های حبس: زندان ارومیه/ زندان سلماس/ زندان نقده
آخرین بروز رسانی: اسفند ۱۴۰۲

با ارسال هرگونه اطلاعات در این زمینه به ما کمک کنید تا صدای او و صدای همه زندانیان باشیم

  زندانی سیاسی سالار صدیقی همدانی دانشجوی ۲۶ساله اهل ارومیه است. وی روز ۴اسفند۱۳۹۷ به همراه پدرش ابراهیم خلیل و خواهرش مریم (مهسا) توسط نیروهای امنیتی در ارومیه بازداشت شد. هر ۳نفر روز ۳اردیبهشت۱۳۹۸ پس از ۲ماه بازجویی در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه به زندان مرکزی این شهر منتقل شدند.

  مریم صدیقی همدانی روز ۵اردیبهشت۱۳۹۸ با تودیع وثیقه ۲۵۰میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

  وخامت حال زندانی سیاسی ابراهیم خلیل صدیقی همدانی
  خلیل و سالار صدیقی همدانی

  نخستین جلسه دادگاه آنها روز ۲۷شهریور۱۳۹۸ در شعبه دوم دادگاه انقلاب ارومیه در حالی برگزار شد که از حق دسترسی به وکیل مدافع تعیینی محروم بودند. دادگاه در نهایت هریک از آنها را به اتهام «عضویت در سازمان مجاهدین خلق ایران» به ۱۵سال حبس تعزیری و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری محکوم کرد.

  آنها همچنین توسط شعبه۳ دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام «فیلمبرداری از مراکز نظامی» به ۳سال زندان دیگر محکوم شدند. وی در مجموع به ۱۹سال زندان محکوم شدند.

  زندانی سیاسی سالار صدیقی همدانی به همراه با پدرش، در اعتراض به احکام صادره از روز چهارشنبه سوم تا شنبه ۲۷مهرماه ۹۸ دست به اعتصاب غذا زد.

  در خرداد ۹۹ به دنبال شیوع گسترده کرونا در زندان مرکزی ارومیه، وی به همراه پدرش در حالیکه هر دو در اعتصاب غذا بودند به بیماری کرونا مبتلا شدند اما از اعزام آنها به بهداری ممانعت به عمل آمد.

  سالار به همراه پدرش ابراهیم خلیل بارها و بارها نسبت به بی‌عدالتی‌ها و مشکلات زندان دست به اعتصاب غذای اعتراضی زدند.

  تبعید به زندان کامیاران

  در یک پرونده سازی جعلی ابراهیم خلیل و سالار صدیقی همدانی به اتهام درگیری لفظی با داریوش بخشی رئیس بند و همچنین به اتهام تحریک زندانیان به اعتراض و اعتصاب، به تبعید به زندان‌های مریوان و کامیاران محکوم شده و روز شنبه ۱۸ دی‌ماه ۱۴۰۰ این زندانیان را به این زندان‌ها منتقل کردند.

  ابراهیم خلیل صدیقی همدانی به محض رسیدن به زندان مریوان دست به اعتصاب غذا زده و اعلام کرده است تا فرزندم را نزد خودم نیاورید به اعتصاب ادامه خواهم داد .

  همچنین، روز دوشنبه ۱۳دیماه ۱۴۰۰، زندانیان سیاسی ابراهیم خلیل صدیقی همدانی و سالار صدیقی همدانی در زندان مرکزی ارومیه در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم و تهدید شدن با چاقو از جانب چند زندانی اجیر شده توسط رئیس زندان، دست به اعتصاب غذا زدند.

  روز شنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۱ بدنبال اعتراض زندانیان زندان کامیاران به شرایط طاقت فرسای زندان، نبود آب و ندادن مرخصی به آنها، زندانی سیاسی سالار صدیقی همدانی با اتهام برهم زدن نظم و امنیت زندان به زندان سلماس تبعید شد.

  در فروردین ماه ۱۴۰۲، مقامات زندان یک توطئه برای قتل زندانی سیاسی سالار صدیقی،طرح‌ریزی کردند. یک زنـدانی که توسط مسئول زندان سلماس توجیه و هدایت شده بود، با برنامه ریزی قبلی، با چاقو به زنـدانی سیاسی سالار صدیقی همدانی در زندان سلماس، حمله کرده و قصد کشتن وی را داشت.

  سایر زنـدانیان که شاهد این صحنه بودند، دخالت کرده و مانع از انجام این جنایت شده و او را نجات دادند و به این ترتیب نقشه و توطئه رئیس و سایر عوامل این زندان برای کشتن یک زـندانی سیاسی، با شکست روبرو شد.

  تبعید به زندان نقده

  در آخرین روزهای دی‌ماه ۱۴۰۲ زندانی سیاسی سالار صدیقی همدانی به زندان نقده منتقل شد. زندانی سیاسی ابراهیم خلیل صدیقی همدانی به دلیل بیماری‌های زیاد ناشی از بیماری دیابت و شرایط سخت زندان درخواست کرده بود تا فرزندش سالار صدیقی همدانی نیز به زندان خوی و نزد وی منتقل شود. این اقدام در جهت تشدید فشار بر این زندانی می‌باشد. علاوه بر این انتقال وی به نقده باعث مشکلات زیادی برای خانواده وی جهت انجام ملاقات خواهد شد. این اقدام مصداق شکنجه روحی و روانی برای زندانیان و خانواده آنها محسوب شده و مغایر قوانین حقوق بشری می‌باشد.

  کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
  تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

  خروج از نسخه موبایل