زندانی سیاسی زهرا زهتابچی کیست؟

کانون-حقوق-بشر-ایران-زندانی-سیاسی-زهرا-زهتابچی-کیست؟

کانون-حقوق-بشر-ایران-زندانی-سیاسی-زهرا-زهتابچی-کیست؟

نام و نام خانوادگی: زهرا زهتابچی

محل تولد: تهران

تاریخ تولد: ۱۳۴۶

تحصیلات: کارشناس جامعه شناسی و پژوهشگر علوم اجتماعی

اتهامات: ارتباط با سازمان مجاهدین خلق ایران

محکومیت: ۱۰ سال زندان

تاریخ آخرین بازداشت: ۲۴ مهر ۹۲

محل‌های حبس: بند زنان زندان اوین

گردآوری و تنظیم: دی۹۷

آخرین بروزرسانی: اسفند ۱۴۰۱

زندانی سیاسی زهرا زهتابچی، ۵۵ ساله، مادر دو فرزند است. او هم اکنون مدت ۹ و نیم سال است که در زندان اوین زندانی است

زندانی سیاسی زهرا زهتابچی کیست؟ زندانی سیاسی زهرا زهتابچی کارشناس جامعه شناسی و پژوهشگر علوم اجتماعی و مادر دو دختر به نام‌های نرگس و مینا است. فرزندان این زندانی در زمان بازداشت مادرشان ۲۰ و ۱۱ ساله بودند. پدر وی علی اصغر زهتابچی به اتهام هواداری از مجاهدین در مرداد ماه سال ۶۰ در زندان اوین اعدام شد.

زهرا زهتابچی در ۲۴ مهر سال ۹۲ توسط وزارت اطلاعات در خیابان بازداشت شد. وی از آن روز تا شهریور ۹۳ در سلول انفرادی و تحت بازجویی نگهداری شد و اولین جلسه دادگاه وی در ۲۰ مرداد سال ۹۳ برگزار گردید.

پس از بازداشت زهرا زهتابچی، همسرش سیدجواد خوش نیت نیکو؛ برای اطلاع از وضعیت او تلاشهای خود را شروع کرد اما او نیز دستگیر و پس از ۲۲ روز آزاد شد. همچنین خواهرش فائزه و دختر ۲۰ ساله اش نرگس نیز بازداشت شدند. نرگس خوش‌نیت نیکو بعد از ۲۴ ساعت و فائزه زهتاب‌چی بعد یک هفته آزاد شدند.

زهرا زهتابچی پیش تر در سال ۸۸ به دنبال یک نظرسنجی برای جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران با موضوع نظرسنجی از مردم درباره نتایج انتخابات ریاست جمهوری دهم توسط پلیس امنیت تهران دستگیر اما پس از چند روز آزاد شد.

مادر خانم زهتابچی درباره اولین جلسه دادگاه دخترش در تاریخ ۲۰ مرداد ۹۳ گفت: «زهرا یک وکیل تسخیری داشت که فقط نیم ساعت قبل از دادگاه توانست با وی ملاقات کند و با او حرف بزند.»

در رابطه با علت بازداشت وی اعلام شد که عکس شهدای مجاهدین را روی دیوار می چسبانده است. مادر خانم زهتابچی در مصاحبه ای در این باره گفته بود: «وی سیاسی نبوده و در نوسازی شهرداری کار می کرد و خودم آنطور که برداشت کردم به خاطر اعدام پدرش در دهه شصت است که زهرا می گفت پدرش بی گناه بوده و کاری نکرده که او را کشتند.» وکیل زهرا به او گفته بود که یک چیزی بنویس اما زهرا جواب می دهد که نمی تواند متنی را بنویسد که قبول ندارد و چرا باید دروغ بنویسد.

بعد از اولین جلسه دادگاه قاضی صلواتی اتهام وی را توهین به خامنه ای اعلام کرد.

۴ ماه اول بازداشت خانم زهتابچی در بی‌خبری مطلق طی شده و در این مدت تحت فشار جهت انجام مصاحبه تلویزیونی علیه خود بوده است. وی همچنین تعدادی از اعضای نزدیک خانواده خود را در دهه ۶۰ از دست داده است.

زهرا زهتابچی سرانجام به اتهام ارتباط با سازمان مجاهدین توسط قاضی صلواتی به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم عینا در دادگاه تجدید نظر تایید گردید.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک


خروج از نسخه موبایل