زندانی سیاسی خسرو بشارت کیست؟

زندانی سیاسی خسرو بشارت کیست؟

زندانی سیاسی خسرو بشارت کیست؟

زندانی سیاسی خسرو بشارت و ۶ زندانی سیاسی اهل سنت که با وی در یک پرونده می‌باشند، در سال ۱۳۹۵ توسط قاضی مقیسه به اعدام محکوم شدند

نام و نام خانوادگی: خسرو بشارت

محل تولد:
تاریخ تولد:
تحصیلات:
اتهامات: همکاری در کشتن مامور امنیتی، تبلیغ علیه نظام،  عضویت درگروه سلفی، افسادفی الارض، محاربه
محکومیت: اعدام
تاریخ آخرین بازداشت: بهمن ۱۳۸۸
محل‌های حبس: زندان اوین، زندان مرکزی ارومیه، زندان رجایی شهر کرج، زندان قزلحصار
آخرین به روز رسانی: اسفند ۱۴۰۲

با ارسال هرگونه اطلاعات در این زمینه به ما کمک کنید تا صدای او و صدای همه زندانیان باشیم

  زندانی سیاسی خسرو بشارت کیست و چرا به اعدام محکوم شده است؟

  زندانی سیاسی خسرو بشارت در بهمن ماه سال ۱۳۸۸ توسط اطلاعات مهاباد بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات ارومیه منتقل شد. او به مدت یک ماه در سلول انفرادی تحت شکنجه قرار داشت.

  به گفته خودش وی از ۱۲ شب تا صبح با صدای ناله و فریاد زندانیان شکنجه شده در اطاق‌های دیگر تحت شکنجه روحی قرار می‌گرفته است. خود وی نیز تحت شکنجه‌های فیزیکی قرار داشته و برای گرفتن اعترافات اجباری،  از سقف آویزان و با کابل از ناحیه کف پا شکنجه شده است.

  او در بازجویی با اتهاماتی از جمله عضویت در گروههای تروریستی القاعده و افساد فی الارض و بغی روبرو بود. وی هم‌ چنین تحت شکنجه قرار گرفت تا به قتل و عضویت در گروه‌های سلفی اعتراف کند. اتهاماتی که طی دوران بازجویی و در دادگاه آنها را رد نموده است.
  در مهرماه ۸۹ به زندان مرکزی ارومیه منتقل و در آذرماه ۸۹ به زندان اوین منتقل شد. پس از ۶ماه به زندان رجایی شهر (گوهردشت کرج) منتقل شد.

  زندانی سیاسی خسرو بشارت و ۶ زندانی سیاسی اهل سنت که با وی در یک پرونده می‌باشند، در سال ۱۳۹۵ توسط قاضی مقیسه به اعدام محکوم شدند. پس از اعتراض به رأی صادره، پرونده آنها به شعبه ۴۱دیوان‌عالی کشور به ریاست قاضی رازینی ارسال شد.

  قاضی رازینی حکم را نقض کرده‌ و پرونده را جهت بررسی مجدد به شعبه هم عرض یعنی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی ارسال کرد.

  زندانی سیاسی خسرو بشارت کیست؟

  در آذر ماه سال ۱۳۹۶ به همراه کامران شیخه و‌ انور خضری جهت شرکت در دادگاه به زندان ارومیه منتقل و در تیرماه ۹۷ در دادگاه تجدیدنظر توسط قاضی عرب باغی به ۱۰ سال زندان محکوم شد.
  زندانی سیاسی خسرو بشارت درسال ۹۷ در زندان گوهردشت توسط شعبه ۶ دادسرای ناحیه ۳۳ مقدس از اتهام عضویت و بغی و افساد فی الارض و مشارکت و معاونت در قتل تبرئه و توسط اجرای احکام به وی ابلاغ شد.

  پس از مدتی، حکم اعدام وی و ۶ زندانی عقیدتی – سیاسی اهل سنت توسط قاضی مقیسه صادر و در تاریخ ۱۴ بهمن‌ماه ۹۸ به وکیل ایشان محمود علیزاده طباطبایی ابلاغ شد.
  گفته می شود حکم اعدام این ۷ زندانی عقیدتی – سیاسی اهل سنت با اعمال نفوذ وزارت اطلاعات صادر شده است.
  پس از تعطیلی زندان گوهردشت، روز سه شنبه ۱۰ مردادماه ۱۴۰۲، زندانی سیاسی خسرو بشارت به همراه سایر زندانیان به زندان قزلحصار منتقل شده است.

  آنها  پیش از این بارها اتهامات مطرح شده  را رد نموده و اعلام کردند تنها به دلیل اعتقادات دینی و فعالیت‌های مذهبی دستگیر شده‌اند. آنها هنگام بازجویی مورد شکنجه قرار گرفتند تا به این اتهامات اعتراف کنند.

  کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
  تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

  خروج از نسخه موبایل