زندانی سیاسی اکبر باقری کیست؟ – آزاد شد

زندانی سیاسی اکبر باقری کیست؟

زندانی سیاسی اکبر باقری

زندانی سیاسی اکبر باقری کیست؟

نام و نام خانوادگی: اکبر باقری
محل تولد: کرمانشاه
تاریخ تولد: –
تحصیلات: –
اتهامات:  «عضویت در سازمان مجاهدین خلق»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق عضویت در تلگرام» و «تمرد از دستور ماموران امنیتی در حین انجام وظیفه»
محکومیت: ۹ سال
تاریخ آخرین بازداشت: ۲ اسفند ۹۶
محل‌های حبس: زندان اوین –  زندان تهران بزرگ – زندان گوهردشت
گردآوری و تنظیم: اسفند۹۷
آخرین بروز رسانی: آبان ۱۴۰۱

زندانی سیاسی اکبر باقری کیست؟

اکبر باقری زندانی سیاسی از بازداشت شدگان تجمعات مقابل مجلس است. اکبر باقری روز ۲اسفند۱۳۹۶ در تجمع اعتراض غارت‌شدگان در مقابل مجلس دستگیر شد. مأموران امنیتی حین بازداشت موبایل وی را ضبط و از آن بعنوان مدرک جرم استفاده کردند.

اکبر باقری پس از بازداشت به بند۲۰۹ زندان اوین منتقل و مدت ۴۸روز در سلولهای انفرادی۲۰۹ تحت شکنجه و بازجویی قرار گرفت. وی در فروردین۱۳۹۷ به بند۴ زندان اوین منتقل گردید .

پس از حدود ۴ماه در شعبه۱۶ قاضی صلواتی وی را به اتهام «اجتماع و تبانی» به ۷سال و نیم و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یکسال و نیم و در مجموع به ۹سال زندان محکوم کرد. دادگاه تجدید نظر این حکم را عینأ تأیید نمود. در دادگاه تجدید نظر برای آزادی موقت این زندانی سیاسی ۲۵۰میلیون تومان وثیقه تعیین شد. اما پس از حدود ۳هفته که خانواده این زندانی وثیقه را تهیه کردند، قاضی صلواتی از آزادی وی ممانعت بعمل آورد. اکبر باقری یک دختر ۶ساله و مادر پیر دارد که سرپرستی آنان به عهده وی بوده است. خانواده وی در کرمانشاه سکونت دارند و به دلیل دوری راه و بیماری، قادر به ملاقات وی نیستند.

اکبر باقری قبلا هم در اردیبهشت۱۳۹۶ با هجوم مأموران امنیتی در منزلش دستگیر شد. مأموران امنیتی وسایل شخصی و مدارک وی را با خود برده بودند. وی پس از ۲۰روز با تلاش خانواده‌اش آزاد شده بود.

این زندانی سیاسی روز ۲۵ ردیبهشت۱۳۹۸ بدون اطلاع قبلی و به طور ناگهانی از زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شد. وی که مبتلا به بیماری خونریزی روده است، در اعتراض به این جابجایی دست به اعتصاب غذای خشک زد. وی هم‌اکنون در زندان تهران بزرگ به سر می‌برد.

روز جمعه ۱۶ شهریورماه، شماری از زندانیان اجیر شده توسط رئیس زندان و تیپ ۲ زندان تهران بزرگ به زندانیان سیاسی از جمله اکبر باقری حمله‌ور شده و آنان را بشدت مورد ضرب و شتم قرار دادند. در این حمله اکبر باقری، پویا قبادی و اکبر فراجی بشدت مجروح شده و به بهداری زندان منتقل گردیده اند.

زندانی سیاسی اکبر باقری روز دوشنبه ۲۰ تیر ۱۴۰۱ به مرخصی درمانی اعزام شد و روز سه شنبه ۸ شهریور ۱۴۰۱ برغم ناتمام ماندن مراحل درمانی به زندان اوین بازگردانده شد.

در مهر ماه ۱۴۰۱، پس از آتش سوزی در زندان اوین همراه با تعدادی از زندانیان سیاسی به زندان گوهردشت منتقل شد. اکبر باقری روز ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، از زندان گوهردشت آزاد شد.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل