زندانی سیاسی انور خضری کیست؟ – اعدام شد

زندانی سیاسی انور خضری کیست؟

زندانی سیاسی انور خضری کیست؟

زندانی سیاسی انور خضری از اهالی مهاباد در ۱۶ آذر سال ۱۳۸۸ به همراه دو تن دیگر از هموطنان اهل سنت به نامهای کامران شیخه و خسرو بشارت توسط مأموران امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شد

نام و نام خانوادگی: انور خضری
محل تولد:
تاریخ تولد:
تحصیلات:
اتهامات: همکاری در کشتن مامور امنیتی، تبلیغ علیه نظام،  عضویت درگروه سلفی، افسادفی الارض، محاربه
محکومیت: اعدام
تاریخ آخرین بازداشت: ۱۶ آذر ۱۳۸۸
محل‌های حبس: زندان اوین، زندان مرکزی ارومیه، زندان رجایی شهر کرج، زندان قزلحصار
آخرین به روز رسانی: اردیبهشت ۱۴۰۲

او در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳، در زندان قزلحصار بدون آخرین دیدار با خانواده اعدام شد.

زندانی سیاسی انور خضری از اهالی مهاباد در ۱۶ آذر سال ۱۳۸۸ به همراه دو تن دیگر از هموطنان اهل سنت به نامهای کامران شیخه و خسرو بشارت توسط مأموران امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شد.

این زندانیان حدود ۸ ماه در بازداشتگاه اطلاعات ارومیه در زیر بازجویی و شکنجه بودند و پس از آن به زندان اوین در تهران منتقل شده و به مدت شش ماه در سلولهای انفرادی بندهای ۲۴۰ و ۲۰۹ زندان اوین بسر بردند.
در خرداد ماه سال ۱۳۹۰ انور خضری در اعتراض به شرایط زندان و نگهداری میان مجرمان عادی دست به اعتصاب غذا زد و پس از ۵۰ روز اعتصاب غذا و رسیدن به بخشی از خواسته‌هایش به اعتصاب خود پایان داد.

در تاریخ ۲۵ فروردین ماه سال ۹۱ به زندان گوهردشت کرج منتقل شد. این زندانی در طول زمان بازداشت، ابتدا متهم به قتل یک سرباز شده و بعدا این اتهام به شرکت در بمبگذاری تغییر پیدا کرد. در طول زمان بازداشت و برگزاری جلسات دادگاه که پس از ۴سال بلاتکلیفی آغاز شد، زندانی سیاسی انور خضری کلیه اتهامات انتسابی را رد کرد.

با ارسال هرگونه اطلاعات در این زمینه به ما کمک کنید تا صدای او و صدای همه زندانیان باشیم

  در اواخر اسفند ماه سال ۹۴ جلسه دادگاه زندانی سیاسی انور خضری به اتهاماتی همچون «اقدام علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام»، «عضویت در گروه‌های سلفی» و «افساد فی‌الارض» در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقسیه برگزار شد این حکم در دیوان عالی کشور توسط قاضی رازینی نقض شد.

  صدور حکم اعدام

  در روز ۵ خرداد ماه سال ۹۵ حکم اعدام در زندان به صورت رسمی به زندانی سیاسی انور خضری ابلاغ شد. پس از اعتراض وکیل پرونده به این حکم، پرونده به دیوان عالی کشور ارجاع شده و اواخر سال ۱۳۹۵ این حکم نقض گردید.
  این حکم در سال ۹۵ با ایراد دیوان عالی کشور شکسته شد و پرونده برای رسیدگی مجدد به شعبه دیگری ارجاع شد.

  انور خضری زندانی سنی مذهب در ۲۹ شهریور ۹۶ از زندان گوهردشت کرج برای حضور در دادگاه انقلاب ارومیه به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد .چند ماه در بلاتکلیفی بود که دادگاه غیابی و بدون حضور وی تشکیل شد و حکم دادگاه در روز یکشنبه ۱۷تیر۹۷ رای دادگاه رسما به این زندانی ابلاغ شد.

  به موجب رای دادگاه انور خضری به اتهام مشارکت در قتل به تحمل ۱۰ سال حبس محکوم شد. روز یکشنبه ۲۸ مرداد ماه ۹۷ انور خضری مجددا به زندان گوهردشت کرج منتقل شد

  پس از مدتی، حکم اعدام زندانی سیاسی انور خضری و ۶ زندانی عقیدتی ـ سیاسی اهل سنت توسط قاضی مقیسه صادر و در تاریخ ۱۴ بهمن‌ماه ۹۸ به وکیل ایشان محمود علیزاده طباطبایی ابلاغ شد.

   

  گفته می شود حکم اعدام این ۷ زندانی عقیدتی ـ سیاسی اهل سنت با اعمال نفوذ وزارت اطلاعات صادر شده است.

  پس از تعطیلی زندان گوهردشت، روز سه شنبه ۱۰ مردادماه ۱۴۰۲، وی به همراه سایر زندانیان به زندان قزلحصار منتقل شده است.

  زندانی سیاسی انور خضری در حالی ایام حبس خود را سپری می کند که بدلیل شکنجه‌های اعمال شده بر وی از تنگی نفس و درد در ناحیه قفسه سینه رنج می برد و از اعزام به بیمارستان و درمان محروم است.

  کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
  تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

  خروج از نسخه موبایل