زندانی سیاسی افشین بایمانی کیست؟

زندانی سیاسی افشین بایمانی کیست؟

زندانی سیاسی افشین بایمانی

زندانی سیاسی افشین بایمانی یکی از قدیمی ترین زندانیان سیاسی ایران کیست؟

نام و نام خانوادگی: افشین بایمانی
اتهامات: ارتباط با سازمان مجاهدین خلق، «اهانت به مقدسات» و «اهانت به رهبری»
محکومیت: اعدام که به حبس ابد تقلیل پیدا کرد
تاریخ آخرین بازداشت: ۱۵ شهریور ۱۳۷۹
محل‌های حبس: رجایی‌شهر
گردآوری و تنظیم: تیر۱۳۹۸
آخرین بروز رسانی: شهریور ۱۴۰۱

زندانی سیاسی افشین بایمانی روز ۱۵ شهریور ۱۳۷۹ بدلیل کمک به برادر کوچکترش بنام عبدالمهدی بایمانی که از هواداران سازمان مجاهدین خلق ایران بود دستگیر و به حبس ابد محکوم شد.

مهدی بایمانی برادر افشین حین یک درگیری توسط نیروهای امنیتی کشته شد اما جسد او را هرگز به خانواده اش تحویل ندادند. افشین بایمانی در جریان فراری دادن برادرش به همراه دختر ۹ ماهه و پسر سه ساله اش بازداشت شد.

افشین ماهها در سلولهای بند۲۰۹ زندان اوین تحت شکنجه و بازجویی قرار داشت. سپس به اتهام ارتباط با مجاهدین خلق به اعدام محکوم شد. حکمی که در دادگاه تجدید نظر نیز تایید شد. اما پس از ۶سال حکم او به حبس ابد تقلیل پیدا کرد. او در سال۱۳۸۸ به زندان رجایی شهر (گوهردشت) منتقل شد.

زندانی سیاسی افشین بایمانی در اعتراض به فشارهای داخل زندان بارها دست به اعتصاب غذا زد. ازجمله در روز ۸مرداد۱۳۹۰ پس از نوشتن شکایتنامه به احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، تحت فشار مضاعف قرار گرفت و دست به اعتصاب غذا زد. بار دیگر در ۲دی۱۳۹۰ در اعتراض به عدم درمان چشمش اعتصاب غذا کرد. او تهدید شد اگر اعتصابش را نشکند، تبعید شده و پرونده جدیدی برای وی گشوده خواهد شد.

در دی۱۳۹۰ پس از اعدام زندانی سیاسی علی صارمی، از درون زندان پیامی منتشر کرد و نوشت: «در برابر تندر می‌ایستد، خانه را روشن می‌کند … در چنین روزی ما شاهد اعدام رادمردی بودیم که حلاج‌وار بر طناب دار بوسه زد،  … زمزمه پوشالی و دروغین ضحاکان حاکم را در هم شکست و آنان را به سخره گرفت».

افشین بایمانی را در خرداد۱۳۹۲ پس از انتقال به بند۸ (بند سپاه) مورد بازجویی قرار دادند. به گفته خودش، بازجویان بند سپاه زندان رجایی شهر، در یک بازجویی ۳ساعته بارها اقدام به ضرب و شتم وی نمودند. افشین بایمانی ۲سکته قلبی در زندان داشته است. وی از درمان و مرخصی درمانی محروم بوده است.

در اواسط آبان۱۳۹۳ مسئولین زندان به‌صورت غیررسمی به وی اطلاع دادند که اتهاماتی با عنوان «اهانت به مقدسات» و «اهانت به خامنه‌ای» در پرونده‌ای جدید برای وی مفتوح شده است.

زندانی سیاسی افشین بایمانی در ۲۸دی۱۳۹۳ به طور ناگهانی و به همراه ارژنگ داوودی، به بند سپاه زندان رجایی شهر منتقل شد و پس از ۴۱روز زندان انفرادی و شکنجه به بند زندانیان سیاسی سالن۱۲ بند۴ منتقل شد.

وی همراه با دیگر زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر در مرداد۱۳۹۶ با ضرب و شتم وحشیانه، به سالن فوق امنیتی۱۰ منتقل شدند. او و دیگر همبندیانش در اعتراض به این انتقال ناگهانی، دست به اعتصاب غذای ۴۰روزه زدند که بازتابها و حمایت‌های بین‌المللی و داخلی بسیاری به همراه داشت.

افشین بایمانی در سال۱۳۹۷ در بیستمین سال زندان خود به صورت غیابی به پرداخت ۱میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان تحت عنوان هزینه نگهداری یک مامور آسیب دیده حین بازداشت برادرش، محکوم شد. این حکم بدون تشکیل دادگاه و حضور افشین بایمانی انجام گرفته و به صورت شفاهی به ایشان ابلاغ شد.

افشین بایمانی در ۱۹آبان۱۳۹۸ در اعتراض به این امر، پرونده‌سازی جدید علیه خود از سوی امین وزیری نماینده دادستانی و دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی و شاه محمدی بازپرس شعبه۳ دادسرای اوین و متعاقب آن مخالفت با اعزام وی به مرخصی دست اعتصاب غذا زد.

خرداد۱۳۹۹ شعبه۲۲ دادگاه عمومی و انقلاب تهران حکم مصادره زمین افشین بایمانی، را صادر کرد. روز ۱۰خرداد۱۳۹۹ ماموران با در دست داشتن حکم مصادره به زمین وی در شهرستان رامهرمز واقع در استان خوزستان مراجعه کردند، اما با مقاومت خانواده بایمانی و ساکنان محلی روبرو شدند.

خانواده این زندانی سیاسی نیز در طول این سال‌ها،‌ همچنان تحت فشار قرار دارند. در بهمن۱۳۹۸ حساب بانکی دختر وی به دستور شعبه۲۲ دادگاه انقلاب مسدود شده است.

افشین بایمانی طی سالیانحبس، بارها تحت شکنجه قرار گرفته، به سلول انفرادی منتقل شده و تماس تلفنی و ملاقاتش قطع گردیده است. بعلت شدت شکنجه‌ها چشم راست وی در معرض نابینایی قرار گرفت. او هم اکنون به بیماری قلبی و سنگ کلیه مبتلاست.

افشین بایمانی ۲بار در زندان سکته کرده است. وی روز ۱۶اردیبهشت۱۳۹۹ در پی درد شدید در ناحیه قلب به بهداری زندان منتقل شد. وی علیرغم مشکلات قلبی از دریافت خدمات درمانی محروم شده است. وی طی فروردین و اردیبهشت۱۳۹۹  دستکم ۳مرتبه با درد در ناحیه قلب به بهداری زندان منتقل شد. علیرغم اینکه پزشک زندان هم هربار درخواست مجوز اعزام وی را به بیمارستان خارج از زندان صادر کرده است،‌ اما امین وزیری دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی در زندان رجایی شهر (گوهردشت) مخالفت کرده و وی از اعزام به بیمارستان، محروم مانده است.  حتی با مراخصی استعلاجی وی هم مخالفت شده است.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل