زندانی سیاسی ابوالحسن منتظر کیست؟- آزاد شد

کانون-حقوق-بشر-ایران---زندانی سیاسی ابوالحسن-منتظر

کانون-حقوق-بشر-ایران---زندانی سیاسی ابوالحسن-منتظر

نام و نام خانوادگی: ابوالحسن منتظر
محل تولد: تهران
تاریخ تولد: ۱۳۳۸
تحصیلات: لیسانس معماری
شغل: آزاد
وضعیت تاهل:متاهل دارای ۲ فرزند
اتهامات: اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام، از طریق ارتباط و عضویت در سازمان مجاهدین
محکومیت: ۵ سال
تاریخ آخرین بازداشت: سال ۱۳۹۷
محل‌های حبس: اوین – گوهر دشت
گردآوری و تنظیم: بهمن ۱۴۰۱

زندانی سیاسی ابوالحسن منتظر کیست؟

ابوالحسن منتظر از زندانیان سیاسی دوران شاه است که در سال ۱۳۵۶ در مشهد بازداشت و به مدت شش ماه در زندان وکیل آباد مشهد زندانی بوده است. پیش از آن نیز در دوران سربازی توسط رکن ۲ ارتش بازداشت و ۴۵ روز در بازداشتگاه بسر برده و سپس آزاد شده بود.

همچنین در ۱۳ خرداد سال ۱۳۶۰ در مشهد بازداشت شده و به مدت چهارسال و سه ماه در زندان وکیل آباد مشهد زندانی و در مهرماه سال ۱۳۶۴ آزاد شد.

ابوالحسن منتظر مجددا در خرداد سال ۱۳۹۷ بازداشت شد. وی در تاریخ۱۳ مهر ۱۳۹۹ توسط دادگاه انقلاب تهران با اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام، از طریق ارتباط و عضویت در سازمان مجاهدین» به ۵ سال زندان محکوم شد.

زندانی سیاسی ابوالحسن منتظر بعد از عمل قلب باز در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۴۰۰، به بند ۴ اوین و سپس در تاریخ ۱۷ مهر ۱۴۰۰، به زندان گوهر دشت تبعید شد.

وی از بیماری قلبی رنج میبرد که در زندان عمل جراحی قلب باز کرده اما بدلیل عدم رسیدگیهای بعد از عمل جراحی استخوان قفسه سینه اش خوب جوش نخورد و نیاز به عمل مجدد دارد اما تا کنون اقدامی نشده است.

روز شنبه ۲۹ آبان ماه ۱۴۰۰، زندانی سیاسی ابوالحسن منتظر به دلیل شرایط بد جسمانی به طور اورژانس به بیمارستان منتقل گردید. علت اعزام وی به بیمارستان خارج از زندان، شرایط حاد قلبی وی است که مدتی پیش، منجر به جراحی باز قلب شده بود.

به دستور رئیس زندان، پاهای زندانی سیاسی ابوالحسن منتظر در بخش اورژانس به تخت زنجیر شد. با وجود اصرار ایشان که این پابندها باعث سوزش و درد شدید در ناحیه پاهایش می شود، هیچ توجهی به مشکل او نکردند و او مجبور شد اعلام انصراف کرده و با وضعیتی بسا وخیم تر به زندان برگردد.

این زندانی سیاسی که بایستی بدلیل شرایط جسمی‌اش مشمول عدم تحمل کیفر و آزادی شود، در شرایطی غیرانسانی در زندان گوهردشت محبوس است.

زندانی سیاسی ابوالحسن منتظر همچنین از بیماریهای دیابت، پروستات و سنگ کلیه و یک زائده استخوانی درناحیه نخاع گردن رنج می برد که بنا به گفته پزشکان، این بیماریها نیاز به عمل جراحی دارد.

در نتیجه تلاشها و پیگیریها در تاریخ ۱۲بهمن ۱۴۰۰ عمل پروستات وی انجام شد و بقیه هنوز باید انجام شود.

علاوه بر این بیماریها وی از یک نوع بیماری سخت پوستی به نام پسوریازیس نیز رنج میبرد. این زندانی ۶۲ ساله با کلکسیونی از بیماریها شرایط سخت وطاقت فرسایی را در زندان تحمل میکند که برای سلامتیش زیان بار است.

زندانی سیاسی ابوالحسن منتظر در تاریخ ۱۰ فروردین ماه ۱۴۰۱ از زندان گوهردشت آزاد شد.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک


خروج از نسخه موبایل