زندانی سیاسی ابراهیم خلیل صدیقی همدانی کیست؟

زندانی سیاسی ابراهیم خلیل صدیقی همدانی کیست؟

نام و نام خانوادگی: ابراهیم خلیل صدیقی همدانی
محل تولد: ارومیه
تاریخ تولد: ۱۳۳۷
تحصیلات: –
اتهامات: تبلیغ علیه نظام و عضویت در سازمان مجاهدین خلق
محکومیت: ۱۹ سال
تاریخ آخرین بازداشت: ۴ اسفند۹۷
محل‌های حبس: زندان مرکزی ارومیه، زندان مریوان، زندان خوی
آخرین بروز رسانی: شهریور ۱۴۰۱

زندانی سیاسی ابراهیم خلیل صدیقی همدانی با وجود سن بالا و ابتلا به بیماریهای سخت به زندانی دیگر تبعید شده و در اعتصاب غذا بسر می‌برد. جان این زندانی سیاسی در زندان خوی در خطر است.
زندانی سیاسی ابراهیم خلیل صدیقی همدانی ۶۳ساله، از شهروندان ارومیه و تاجر است. وی در سال۱۳۸۴ به اتهام همکاری با سازمان مجاهدین خلق بازداشت و در دادگاه به ۶سال حبس محکوم شد. آقای صدیقی همدانی پس از تحمل ۲سال از مدت محکومیت خود با استفاده از حق آزادی مشروط از زندان آزاد شد.

صدیقی همدانی، مجددا در ۴اسفند۱۳۹۷ به همراه ۲فرزندش به نام‌های سالار و مریم (مهسا) توسط نیروهای امنیتی در ارومیه بازداشت شد. هر ۳نفر روز ۳اردیبهشت۱۳۹۸ پس از ۲ماه بازجویی در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه به زندان مرکزی این شهر منتقل شدند.
مریم صدیقی همدانی، ۵اردیبهشت۱۳۹۸ با تودیع وثیقه ۲۵۰میلیون تومانی از زندان آزاد شد. اما ابراهیم خلیل و سالار، به بند روان درمانی زندان ارومیه منتقل شدند.

نخستین جلسه دادگاه ابراهیم خلیل صدیقی همدانی و سالار صدیقی همدانی روز ۲۷شهریور۱۳۹۸ در شعبه دوم دادگاه انقلاب ارومیه در حالی برگزار شد که از حق دسترسی به وکیل مدافع تعیینی محروم بودند. دادگاه در نهایت هر یک از آنها را به اتهام «عضویت در سازمان مجاهدین خلق ایران» به ۱۵سال حبس تعزیری و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری محکوم کرد.

آنها همچنین توسط شعبه۳ دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام «فیلمبرداری از مراکز نظامی» به ۳سال زندان دیگر محکوم شدند. در مجموع ابراهیم خلیل صدیقی همدانی به ۱۹سال زندان محکوم شد.

این زندانی سیاسی بارها و بارها در اعتراض به بی عدالتی ها و فشارهای زندان دست به اعتصاب عذای اعتراضی زد.

در یک پرونده سازی جعلی ابراهیم خلیل و سالار صدیقی همدانی، به اتهام درگیری لفظی با داریوش بخشی رئیس بند و همچنین به اتهام تحریک زندانیان به اعتراض و اعتصاب، به تبعید به زندانهای مریوان و کامیاران محکوم شده و روز شنبه ۱۸ دی‌ماه ۱۴۰۰ این زندانیان را به این زندانها منتقل کردند. ابراهیم خلیل صدیقی همدانی به محض رسیدن به زندان مریوان دست به اعتصاب غذا زده و اعلام کرده است تا فرزندم را نزد خودم نیاورید به اعتصاب ادامه خواهم داد . او پس از چندی به زندان خوی منتقل شد.

ابراهیم خلیل صدیقی همدانی ۶۳ ساله است و از بیماریهای مختلف از جمله دیابت رنج میبرد. طی چند سال گذشته، فرزندش سالار، از وی نگهداری می‌کرد. اکنون بدلیل تبعید به یک زندان دیگر و همچنین بدلیل اعتصاب غذا جان این زندانی در خطر است. وی نیازمند رسیدگیهای درمانی و پزشکی است و مسئولیت هرگونه اتفاقی علیه جان این زندانی، بر عهده قوه قضائیه است.

این دو زندانی سیاسی روز دوشنبه ۱۳ دیماه ۱۴۰۰، زندانیان سیاسی ابراهیم خلیل صدیقی همدانی و سالار صدیقی همدانی در زندان مرکزی ارومیه در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم و تهدید شدن با چاقو از جانب چند زندانی اجیر شده توسط رئیس زندان، دست به اعتصاب غذا زده بودند.

ابراهیم خلیل صدیقی همدانی بارها و بارها برای این انتقال درخواست و با انواع روش ها اعتراض کرده اما هربار با قول مساعد مسئولان زندان از اعتراض وی جلوگیری شده است. عوامل زندان نه تنها هرگز به قول خود عمل نکرده اند بلکه بصورت مستمر این پدر پیر و بیمار را سر می دوانند و مورد آزار و شکنجه روحی قرار میدهند.

ابراهیم خلیل صدیقی همدانی بارها و بارها برای این انتقال درخواست و با انواع روش ها اعتراض کرده اما هربار با قول مساعد مسئولان زندان از اعتراض وی جلوگیری شده است. عوامل زندان نه تنها هرگز به قول خود عمل نکرده اند بلکه بصورت مستمر این پدر پیر و بیمار را سر می دوانند و مورد آزار و شکنجه روحی قرار میدهند.

اعتصاب و غذا و داروی ابراهیم خلیل صدیقی همدانی با توجه به ابتلای وی به دیابت حاد میتواند عواقب سخت و جبران ناپذیری برای وی داشته باشد.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل