دومین جلسه رسیدگی به اتهامات عباس دریس و محسن دریس برگزار شد

دومین جلسه رسیدگی به اتهامات عباس دریس و محسن دریس برگزار شد

عباس دریس - محسن دریس

دومین جلسه رسیدگی به اتهامات برادران دریس بر اساس قرار قبلی در زندان ماهشهر برگزار شد

کانون حقوق بشر ایران، امروز سه شنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۱ دومین جلسه رسیدگی به اتهامات عباس دریس و محسن دریس توسط دادگاه انقلاب در زندان ماهشهر برگزار شد.

یک منبع موثق به کانون حقوق بشر ایران گفت:‌ «دومین جلسه رسیدگی به اتهامات عباس دریس و محسن دریس ساعت ۱۲ در زندان ماهشهر تشکیل شد و این جلسه تا ساعت ۱۵ ادامه یافت. آخرین دفاع زندانیان از ایشان اخذ شد. محسن دریس با اتهام معاونت و عباس دریس با اتهام محاربه محاکمه شدند. »

فرشته تابانیان وکیل این زندانیان پیشتر اعلام کرده بود : «دومین جلسه رسیدگی به اتهامات دو برادر عباس دریس و محسن دریس در تاریخ بیست و دوم شهریور در شعبه اول دادگاه انقلاب ماهشهر برگزار خواهد شد. اولین جلسه رسیدگی این دو برادر در تاریخ بیستم اردیبهشت بنا به دلایل امنیتی در زندان ماهشهر برگزار شده بود.»

پیشتر خانم فرشته تابانیان وکیل عباس دریس در یک مصاحبه اختصاصی با امتداد از کذب بودن خبر صدور حکم اعدام برای عباس دریس در ماهشهر خبر داده و گفته بود: «به همسر عباس دریس در تهران به دروغ گفتند که حکم اعدام او صادر شده و او به دلیل عدم آگاهی حقوقی، تصور کرده که حکم صادر شده متاسفانه ظرف یک هفته به دلیل سکته جان باخت».

آقایان عباس دریس و محسن دریس از اهالی شهرک چمران(جراحی) در شهرستان ماهشهر بودند که پس از ماجرای معروف اعتراضات در نیزارهای ماهشهر در آبانماه ۹۸ بازداشت شدند. پس از بازداشت محسن، عباس هم در حدود یک هفته پس از او بازداشت شد.

اتهام این دو برادر در وهله اول، قتل عمد فردی به نام صیادی از نیروهای یگان ویژه و همچنین، محاربه به دلیل استفاده از سلاح و شلیک با آن قید شده بود. در اعترافات اولیه، عباس دریس عنوان کرده که با توجه به فاصله زیاد، اساسا پس از شلیک با اسلحه، متوجه نشده که آیا با این شلیک، گلوله‌ای به فردی اصابت کرده یا خیر اما، تنها مشاهده کرده که در آن سو، افرادی با لباس سیاه بودند که افتادند.

یکی از همسایگان خانواده دریس که به همراه براداران دریس بازداشت شده بود، عنوان کرده که اسلحه را به عباس دریس داده و وقتی از پشت بام و پس از شلیک به بیرون می‌آید به او می‌گوید که یکی از مامورین را با گلوله زده است. این مسئله، سرمنشا همه آن اتهاماتی است که به عباس دریس در رابطه با قتل و دیگر مسائل وارد شده است.

از همین رو، برای محسن دریس هم، عنوان اتهامی معاونت در قتل مطرح شده است.

فرشته تابانیان وکیل برادران دریس گفته بود:‌«تا مدتی در فضای مجازی، این بحث مطرح شده بود که حکم اعدام عباس دریس صادر شده است. من به واسطه یکی از دوستان با خانواده دریس ارتباط گرفته و به شعبه محل رسیدگی پرونده مراجعه کردم که عنوان کردند؛ هیچ حکمی در این باره صادر نشده است. همچنین با دادگاه انقلاب ماهشهر هم ارتباط گرفتم که در این دادگاه هم، صدور هرگونه حکمی را تکذیب کردند.»

اکنون پس از دومین جلسه رسیدگی به اتهامات برادران دریس باید منتظر نتیجه دادگاه ماند.

کانون حقوق بشر ایران تاکید میکند که برادران دریس بی گناه هستند و مدت سه سال نیز بدون هیچ جرمی در زندان بوده اند، همچنین همسر آقای دریس که مادر سه کودک خردسال است نیز بدلیل خبر دروغ صدور حکم اعدام برای همسرش جان خود را از دست داده و قوه قضاییه مسئول این جنایت است.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل