دهمین روز قیام سراسری در ایران و فراخوان مردمی برای اعتصابات سراسری

دهمین روز قیام سراسری در ایران و فراخوان مردمی برای اعتصابات سراسری

دهمین روز قیام سراسری در ایران همراه با فراخوان عمومی برای اعتصابات سراسری پشت سر گذاشته شد

کانون حقوق بشر ایران، ۴ مهر ۱۴۰۱؛ در دهمین روز قیام سراسری، اعتراضات در بسیاری شهرها و مناطق ادامه یافت. همچنین مردم به اعتصابات سراسری فراخوان دادند.

در دهمین روز قیام سراسری، حکومت دست به بازداشت گسترده شهروندان و همچین بازداشت فعلان سیاسی و حقوقی زد بلکه بتواند اعتراضات را خاموش کند. از جمله بازداشت شدگان میتوان از بازداشت گلرخ ابراهیمی ایرایی، مریم کریم بیگی و دکتر بابک پاک نیا وکیل دادگستری نام برد.

شمار بازداشت شدگان در میان هموطنان بی گناه که تنها خواستشان حقوق پایه ای شهروندی (آزادی) است به شکل فوق العاده ای بالا رفته و بیش از ده هزار میباشد.

از سوی دگیر موج نا امیدی و شکست در میان نیروهای حکومتی بسیار بالا رفته است. بر اساس گزارش رسیده به کانون حقوق بشر ایران، صبح امروز ۴ مهرماه ۱۴۰۱، مبلغ دو و نیم میلیون تومان به حساب پرسنل نیرو انتظامی واریز کردند. در ارتش به پرسنل ارتش به هر نفر دو مرغ یخ زده و ۵۰۰ هزار تومان پول داده اند که با عصبانیت پرسنل مواجه شده است.

همچنین بر اساس فیلمی که روز گذشته منتشر شد حسین اشتری فرمانده فراجا با التماس به نیروهایش میگوید راهی که میرویم درست است و همین راه را ادامه بدهید!

در یک رخداد دیگر بسیاری هنرمندان و ورزشکاران از اردوی حکومت جدا شده و به حمایت از مردم برخاستند.

قیام سراسری در شهرها

در دهمین روز قیام سراسری، اعتراضات در شهرها و مناطق مختلف از جمله سنندج، تهران، بجنورد، قروه، نارمک، ستارخان، اشنویه، یزد، دیواندره، برازجان، قم، مشهد، تبریز و …. ادامه یافت.

در یزد عده کثیری از مردم در بلوار دانشگاه جمع شده و به تظاهرات و اعتراض پرداختند.

در ستارخان و هفت حوض مردم با ماموران درگیر شدند.

در تهرانسر مردم از پشت بام خانه ها شعار مرگ بر دیکتاتور سر دادند.

در دیواندره مردم بنر بزرگ خامنه ای را بر روی پل آتش زدند.

در تبریز در رشیدیه، جوانان خودروی پلیس را آتش زدند.

بر اساس فیلم منتشر شده از اشنویه که با وجود سختی اطلاع رسانی و قطع اینترنت منتشر شده است مردم در تظاهرات و اعتراض هستند و شعار میدهند: شهید نمیمیرد.

اعتصابات سراسری

همچنین مردم با انتشار گسترده فراخوان به اعتصابات سراسری خواستار شروع اعتصاب عمومی شدند. بسیاری اساتید دانشگاهها در اعتراض به بازداشت دانشجویان دست به اعتصاب زده و اعلام کردند تا آزادی آنها سر کلاس حاضر نمی شوند.

دانشجویان دانشکده دندانپزشکی تبریز در اعتراض به دستگیری گسترده دانشجویان به اعتصابات سراسری پیوستند و دانشجویان تربیت مدرس شعار دانشجوی زندانی آزاد باید گردد سردادند.

همچنین شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت گفت اگر به کشتار مردم پایان داده نشود، کار را تعطیل خواهیم کرد.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل