ویدئو – درگیری مردم معترض فنوج با ماموران نیروی انتظامی و محاصره کلانتری این شهر

مردم معترض فنوج پس از زیر گرفتن ۲ موتورسیکلت و کشته و زخمی شدن ۴ سرنشین آنها، کلانتری این شهر را به محاصره خود درآوردند

به گزارش کانون حقوق بشر ایران در روز سه‌شنبه ۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، نیروهای انتظامی در شهرستان فنوج با زیر گرفتن ۲ موتورسیکلت توسط خودروی خود باعث کشته و مجروح شدن ۴ نفر شدند. نیروهای انتظامی سوار بر خودروی‌های خود ۲ موتورسیکلت را زیر گرفتند.

هویت یکی از جان باختگان «سمیر گردهانی» اهل فنوج احراز شده است. در پی این جنایت ۲ تن از جوانان بلوچ کشته و ۲ تن دیگر نیز به شدت زخمی شدند. مجروحین بدلیل شدت جراحات به بیمارستانی در شهرستان ایرانشهر منتقل شدند. از وضعیت عمومی مجروحین اطلاع دقیقی در دست نیست.

محاصره کلانتری فنوج توسط مردم معترض

 مردم فنوج در اعتراض به این جنایت ماموران نیروی انتظامی، در مقابل کلانتری این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند. ماموران نیز به منظور مقابله با مردم به سمت آنها آتش گشودند. تا کنون حداقل ۳ تن از مردم معترض با شلیک نیروهای انتظامی زخمی و به مراکز درمانی منتقل شده‌اند.

در اثر تیراندازی ماموران نیروی انتظامی چندین تن از مردم زخمی شدند. با وجود تیراندازی نیروی انتظامی مردم کلانتری این شهر را محاصره کرده‌اند. تلاش ماموران امنیتی برای شکست محاصره بی‌ نتیجه بوده است. شمار مردم معترض هر لحظه در حال افزایش است. وضعیت شهر امنیتی و ملتهب می‌باشد. مردم تلاش می‌کنند به هر صورت که امکان دارد محاصره کلانتری را تقویت کنند. مردم مناطق دیگر نیز در حال پیوستن به معترضین می‌‌باشند.

فنوج از فقیرترین نقاط استان سیستان و بلوچستان می‌باشد

فنوج مرکز شهرستان فنوج در ۵۵۰ کیلومتری زاهدان و ۱۶۰ کیلومتری ایرانشهر واقع شده است. استان سیستان و بلوچستان فقیرترین استان ایران است. مردم این استان با وجود معادن بسیار زیاد در این سرزمین در فقر مطلق بسر می‌برند. سرکوب مردم این استان توسط ماموران امنیتی و سپاه پاسداران با شدت تمام ادامه دارد. در اعتراضات مهر ماه گذشته بیش از ۱۰۰ تن از مردم زاهدان در یک تظاهرات که به جمعه سیاه معروف شد، کشته و شمار بسیار بیشتری زخمی شدند.

سران حکومت تلاش می‌کنند، با سرکوب و تهدید، صدای مردم این استان، از عمق خط فقر به گوش کسی نرسد، تا با دست باز به چپاول ثروت‌های این مردم اقدام کنند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل