برگزاری دادگاه ۱۷ تن از بازداشت شدگان گچساران / متهم به قاضی جواب نداد

برگزاری دادگاه ۱۷ تن از بازداشت شدگان گچساران / متهم به قاضی جواب نداد

محمد رضوانی از بازداشت شدگان گچساران

جلسه دادگاه ۱۷ تن از بازداشت شدگان گچساران از جمله محمد رضوانی برگزار شد. محمد رضوانی دادگاه را ناعادلانه خواند، از خود دفاع نکرده و به قاضی پاسخ نداد.

کانون حقوق بشر ایران؛ دادگاه ۱۸ تن از بازداشت شدگان گچساران، روز شنبه ۱۲ آذرماه ۱۴۰۱، در شعبه ۱۰۱ کیفری این شهر به صورت حضوری برگزار شد. محمد رضوانی از بازداشت شدگان گچساران از زندان به صورت آنلاین به دادگاه مرتبط شد.

اتهامات مطرح شده علیه آنها «اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه» نظام بوده است. از اتهامات دیگر منتسب به بازداشت شدگان اطلاعی در دست نیست.

به گفته یک منبع مطلع برای محمد رضوانی اتهام لیدری اعتراضات نیز زده شده است. به گفته همین منبع، پرونده محمد رضوانی به دو دادگاه انقلاب و شعبه ۱۰۱ دادگاه عمومی فرستاده شده است.

وی در پروسه بازجویی و دادگاه از امکان وکیل محروم بوده و به او اجازه داشتن وکیل داده نشده است.

به گفته همین منبع محمد رضوانی در دادگاه، به علت ناعادلانه دانستن دادگاه از خود دفاع نکرد و پاسخی به قاضی نداده است.

بر اساس این گزارش دیگر بازداشت شدگان با وثیقه آزاد شدند. اما محمد رضوانی را همچنان در بازداشت نگه داشتند. گفته می شود عدم پاسخگویی او به سوالات و مقاومت او در برابر بازجوها مبنی بر اینکه قوه قضاییه، ابزار سرکوب و شکنجه است، علت تداوم بازداشت اوست.

محمد رضوانی هم اکنون بیش از دو ماه و نیم است که در زندان گچساران، در بازداشت موقت به سر می برد.

محمد رضوانی متولد ۱۳۶۰، لیسانس علوم گمرک است. او را در روز ۲۷ شهریورماه ۱۴۰۱، همراه با تعدادی دیگر از مردم این شهر بازداشت و به زندان گچساران منتقل کردند.

گفتنی است تاکنون جلسات دادگاه بسیاری بازداشت شدگان اعتراضات سراسری برگزار شده است. همچنین به گفته خبرگزاری قوه قضاییه تاکنون ۷ نفر در حکم محاربه و افساد فی الارض محکومیت بدوی(اعدام) دریافت کرده‌اند.

همچنین امروز حکم بدوی اعدام ۵ تن از بازداشت شدگان صادر شد.

شایان ذکر است محسنی اژه ای رئیس قوه قضائیه روز دوشنبه ۱۴ آذر در جلسه شورای عالی قوه قضاییه گفت: «احکام تعدادی از [معترضان] تائید شده و به زودی اجرا خواهد شد.»

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل