خودکشی سعدا خدیرزاده و نوازد دوماهه اش در زندان ارومیه

خودکشی سعدا خدیرزاده از طریق حلق آویز خود و خوراندن قرص به دختربچه ۲ ماه اش در نتیجه بازجویی ها و فشارهای ماموران امنیتی برای گرفتن اعترافات اجباری بوده است

خودکشی سعدا خدیرزاده بدنبال گرفتن اعترافات اجباری برای کذب خواندن تمامی خبرهای مربوط به وی در زندان ارومیه صورت گرفته است.

کانون حقوق بشر ایران، به نقل از هه‌نگاو؛ سحرگاه امروز پنجشنبه ۲۷ مرداد۱۴۰۱، زندانی سیاسی سعدا خدیرزاده محبوس در بند زنان زندان ارومیه، با حلق آویز کردن خود و خوراندن قرص به نوزاد دوماهه اش اقدام به خودکشی کرد. وی پس از نجات توسط همبندانش در وضعیت سلامتی نامساعدی بسر می برد و وضعیتش تثبت نشده است.

بر اساس این گزارش همبندان سعدا که زود از این موضوع مطلع شده اند، با فوریت روسری را از دور گردن وی باز کرده و او را نجات داده اند. اما عوامل زندان ارومیه از انتقال فوری وی به بیمارستان خودداری کرده و سعدا را در زندان نگه داشته اند.

گفته می شود هم اکنون دختر نوزاد دوماهه سعدا بنام «آلا» در بهداری زندان ارومیه تحت مراقبت است و خود سعدا نیز در شرایطی که بدلیل فشار خودکشی بینایی یک چشمش دچار آسیب جدی شده است همچنان در زندان است.

زندانی سیاسی سعدا خدیرزاده

علت خودکشی سعدا خدیرزاده فشار برای گرفتن اعترافات اجباری و دروغین

در این گزارش همچنین آمده است: روز سه شنبه ۲۵ مرداد ماموران اداره اطلاعات ارومیه و حفاظت زندان، سعدا خدیرزاده را به مکان نامعلومی منتقل کرده و ساعتها تحت بازجویی قرار دادند. ماموران بدنبال یافتن کانال ارتباطی سعدا با بیرون از زندان و چگونگی انتشار اخبار درمورد وضعیت وی و نوزادش بودند.

در نهایت بازجویان با ایجاد فشارهای روانی سعدا را وادار به اعتراف در مقابل دوربین کرده و از وی خواسته اند بگوید:‌ «وضعیت زنان در زندان ارومیه بسیار مطلوب بوده و تمامی امکانات و خدمات سلامت به وی و نوزادش بصورت منظم ارائه شده و تمامی اخباری که از بند زنان ارومیه در این خصوص توسط سازمانهای خارج از کشور به ویژه هه نگاو منتشر می شود کذب محض می باشد!»

ماموران امنیتی سعدا را تهدید کرده اند چنانچه در مقابل دوربین ظاهر نشود پرونده پزشکی در خصوص سلامت روانی وی تشکیل و فرزندش را به بهزیستی تحویل خواهند داد.

بدنبال گرفتن اعتراف اجباری و بازگشت سعدا به بند او مبادرت به خوراندن قرص به آلای دوماه و حلق آویز کردن خودش با روسری کرده است.

کانون حقوق بشر ایران همچنانکه پیشتر نیز در رابطه با وضعیت سلامتی این زن زندانی سیاسی در زندان ارومیه هشدار داده بود یکبار دیگر شکنجه و بازجویی برای اخذ اعترافات اجباری را محکوم کرده و برای نجات جان خانم خدیرزاده و سایر زندانیان سیاسی فراخوان می دهد.

شایان ذکر است در تاریخ ۱۵ اردیبهشت نیز سازمان عفو بین الملل در بیانیه ای در رابطه با بازداشت خانم خدیرزاده نوشت: « بازداشت خودسرانه یک زن باردار بنام سعدا خدیرزاده در زندان مرکزی ارومیه در استان آذربایجان غربی، مغایر معیارهای دادرسی منصفانه و از نظر قوانین بین المللی خودسرانه میباشد.»

خانم خدیرزاده در راستای رسیدن به خواسته های برحقش پیشتر در زندان ارومیه دست به اعتصاب غذا زده بود.

خروج از نسخه موبایل