تظاهرات ضد حکومتی مردم زاهدان در روز جمعه ۲۲ اردیبهشت

جوانان و مردم زاهدان پس از پایان نماز جمعه در خیابان‌های اطراف مسجد مکی زاهدان تظاهرات خود را برگزار کردند. آنها همچنین با اشاره با موج اعدام جوانان بلوچ شعار می‌دادند: «این آخرین پیامه اعدام کنی قیامه»

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز جمعه ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، مردم زاهدان با شعار های قسم به خون یاران ایستاده ایم تا پایان و مرگ بر جمهوری اعدامی در خیابان های زاهدان به تظاهرات پرداختند. مردم در ادامه تظاهرات خود شعار مرگ بر خامنه‌ای سرداده و سیاست‌های سرکوبگرانه حکومت را محکوم کردند.

ماموران امنیتی در روزهای گذشته با اعمال حکومت نظامی اعلام نشده تلاش کردند که از برگزاری تظاهرات در روز جمعه ممانعت کنند اما جوانان و مردم زاهدان پس از پایان نماز جمعه در خیابان‌های اطراف مسجد مکی زاهدان تظاهرات خود را برگزار کردند. آنها همچنین با اشاره به موج اعدام جوانان بلوچ شعار می‌دادند: «این آخرین پیامه اعدام کنی قیامه»

کانون-حقوق-بشر-ایران-تظاهرات-ضد-حکومتی-مردم-زاهـدان-در-روز-جمعه-۲۲-اردیبهشت

شعارهای مردم زاهدان در تظاهرات ضد حکومتی

مردم و جوانان زاهدان همچنین شعار می‌دادند:

خامنه ای ضحاک می‌کشیمت زیر خاک

خامنه ای حیا کن مملکت رو رها کن

بسیجی سپاهی داعش ما شمایید

می‌کشم می‌کشم آنکه برادرم کشت

آزادی آزادی آزادی

مرگ بر خامنه‌ای

با شعار برادر شهیدم خونتو پس می‌گیرم

مردم تهران به خیابان بیایید

توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه

فقر فساد گرونی می‌ریم تا سرنگونی

از روزهای اولین قیام سراسری مردم ایران در سال ۱۴۰۱ مردم زاهـدان نقش فعالی در آن ایفا کردند. در روز جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱، در چهاردهمین روز قیام سراسری مردم ایران نیروهای نظامی و امنیتی در شهر زاهـدان با تیراندازی مستقیم به سمت شهروندان و نمازگزارن معترض، ده‌ها نفر را کشته و زخمی کردند. مردم معترض با شعارهای الله اکبر و سنگ با گلوله های جنگی مقابله می‌کردند. در این روز تعداد زیادی از مردم زاهـدان، اعم از کودکان و زنان کشته و زخمی شدند. پس از این حادثه خونین روزهای جمعه هر هفته شهر زاهـدان شاهد تظاهرات‌های ضدحکومتی مردم است.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل