بیست و سومین روز قیام سراسری در ایران – تداوم اعتراضات در دانشگاهها و مدارس

بیست و سومین روز قیام سراسری در ایران - تداوم اعتراضات در دانشگاهها و مدارس

اعتراضات سراسری ۱۴۰۱

بیست و سومین روز قیام سراسری در ایران با تداوم اعتراض در دانشگاهها و اعتصاب و اعتراض در شهرها و مناطق مختلف

امروز یکشنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۱، در بیست و سومین روز قیام سراسری در ایران، اعتراضات در دانشگاهها و مدارس و برخی نقاط و شهرهای دیگر ادامه یافت. همچنین اعتصابات سراسری نیز در بسیاری نقاط کشور تداوم پیدا کرد.

اینترنت همچنان قطع است و اطلاع رسانی از گستردگی حقیقی قیام و اعتراض در شهرها سخت است. با اینحال خبرهای رسیده حاکی از استمرار قیام و اعتراضات است.

شایان ذکر است روز گذشته شنبه ۱۶ مهر، در بیست و دومین روز قیام سراسری مردم ایران، ماموران با جوانان درگیر شده و اقدام به شلیک گلوله های جنگی و ساچمه ای و گاز اشک آور کردند. در بسیاری نقاط جوانان، اقدام به آتش زدن خودرو،‌ موتور، کانکس نیروی انتظامی و تجهیزات آنها کردند. همچنین بسیاری عوامل نیروی انتظامی و بسیج و لباس شخصی توسط جوانان گوشمالی داده شدند. جوانان با بستن راهها، مسیر نیرورسانی را برای عوامل حکومتی بستند.

بر اساس گزارش سازمانهای حقوق بشری کردستان در اعتراضات روز گذشته دستکم ۴ شهروند کشته و ۱۳۰ نفر مجروح شدند. از شمار کشته شده و مجروحان دیگر مناطق هنوز اطلاع دقیقی در دست نیست.

برخی اعتراضات و خبرهای اعتراضی در بیست و سومین روز قیام سراسری در ایران

دانشگاهها و مدارس:

اعتراضات و اعتراض در شهرها:

بر اساس خبر رسیده به کانون حقوق بشر ایران، امروز یکشنبه ۱۷ مهرماه ۱۴۰۱، صدای شلیک گلوله از زندان لاکان رشت به گوش رسید. همزمان دود آتش و حرکت خودروهای آتش نشانی به سمت زندان نیز مشاهده شد. گفته می شود که قسمت مردان این زندان دچار آتش سوزی شده و علت آن هنوز مشخص نیست. برخی اخبار تایید نشده حاکی از شورش زندانیان لاکان رشت و گروگان گرفتن رئیس زندان توسط زندانیان است.

بر اساس گزارش تکمیلی رسیده از این زندان:‌ «امروز افسر نگهبان و دو سرباز برای بردن یک زندانی محکوم به حبس ابد به بند ۷ رفتند تا او را به درمانگاه ببرند. در همان لحظه زندانیان آنها را گروگان گرفتند و همگی از بند خارج و به راهروی بند هجوم آورده همه مسیر را آتش زدند. دوربین ها و کامپیوترها را از بین بردند.

یگان ویژه حمله کرده زندانیان را به رگبار بست. چند تن از زندانیان کشته شدند. زندانیان هم چند مامور را کشتند. جنازه ها در جای جای زندان رها شده و هنوز درگیری ها ادامه دارد.»

جوان سی ساله محسن موسوی روز شنبه ۱۶ مهرماه درمحدوده بازار تهران براثر ضربات باتوم در سرش کشته شد. گفته میشود ماموران امنیتی از دفن او در تهران جلوگیری کرده و گفته اند باید در شهری دور به خاک سپرده شود.

اعتراضات شبانه

حمایتهای بین المللی از قیام سراسری مردم ایران

حمایت دونالد ترامپ – دونالد ترامپ در سخنرانی انتخاباتی خود در ایالت نوادا نوشت: در حالی‌که ما داریم صحبت می‌کنیم مردم ایران در حال تظاهرات شجاعانه علیه رژیم فاسد و بیرحم ایران هستند و با شجاعت مواجه با خشونت، ‌آزار و اذیت و زندان و شکنجه و حتی از دست دادن جان هستند ما با شما هستیم و همیشه با شما خواهیم بود..

لس‌آنجلس تایمز روز شنبه ۱۷مهرماه نوشت: تظاهرات ایران هیچ نشانی از توقف ندارد. دیوار ترس شکسته است. شعارها از تمرکز بر حقوق فراتر رفته و به مرگ بر ستمگر، چه شاه باشه چه رهبر رسیده است.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل