بلاتکلیفی و تهدید به محاربه بازداشت شدگان تظاهرات بهشهر

گزارشی از بازداشت شدگان تظاهرات بهشهر، بلاتکلیفی و تهدید به محاربه تعدادی از بازداشت شدگان

بلاتکلیفی و تهدید به محاربه تعدادی از بازداشت شدگان تظاهرات بهشهر

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز شنبه ۱۲ آذرماه ۱۴۰۱، تعدادی از بازداشت شدگان تظاهرات بهشهر، در بلاتکلیفی به سر می برند و این تهدید وجود دارد که به محاربه متهم شوند. طی اعتراضات روزهای ۲۵ و ۲۶ آبان ماه ۱۴۰۱، حدود ۲۵۰ تن از جوانان این شهر توسط ماموران امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه و زندان منتقل شدند.

به گزارش یک منبع مطلع، این بازداشت ها در دو مرحله انجام شد. در روزهای نخست حدود ۲۰۰ تن و در مرحله بعد ۵۰ جوان دیگر دستگیر شدند. در بین بازداشت شدگان تعدادی نوجوان زیر ۱۸ سال نیز وجود دارند.
از بین بازداشت شدگان، حدود ۲۰۰ تن به قید وثیقه آزاد شدند. اما حدود ۵۰ تن همچنان در بازداشت به سر می برند. تعدادی از ایشان در زندان بهشهر و تعدادی در کانون اصلاح تربیت نکا محبوس هستند.

به گفته همین منبع، جان کسانی که همچنان در زندان باقی مانده اند، در خطر است. اطلاعات این شهر در پی پرونده سازی بر علیه ایشان و متهم کردن آنها به لیدری تظاهرات است.
اسامی تعدادی از کسانی که همچنان در زندان این شهر محبوس هستند، نادیا محسنی، دانیال هاشمی گرجی، سینا درزی، علی لیوانی، مصطفی قزین احمدی می باشد.

در این بین دانیال هاشمی گرجی و سینا درزی وضعیت خوبی در زندان نداشته در معرض تهدید پرونده سازی و اتهام محاربه قرار دارند. ماموران امنیتی بارها به منزل پدری سینا درزی یورش برده و حتی پدرش را کتک زدند. ماموران به دنبال مدرکی می گشتند که بتوانند پرونده او را سنگین کنند.

به گزارش همین منبع، بازجویان اطلاعات در حال پرونده سازی بر علیه دانیال هاشمی، سینا درزی و مصطفی قزین احمدی هستند و این تهدید وجود دارد که به اتهام ضرب و شتم نیروهای بسیج، و لیدری تظاهرات متهم به محاربه شوند.

مصطفی قزین احمدی، علی لیوانی، سینا درزی

این منبع می گوید: «در موج اول بازداشت جوانان شهر بهشهر، کسانی که در گوشی خود فیلمی از تظاهرات داشتند، را تحت عنوان لیدر آزاد نکردند. کسانی که آزاد نشدند، به این معنی است که در حال پرونده سازی بر علیه آنها هستند. زمزمه هایی وجود دارد که بازجویان به دنبال این هستند که چند نفر را بعنوان لیدر معرفی کنند که بتوانند مردم را بترسانند. »

به گفته همین منبع یکی از بازداشت شدگان تظاهرات شهر بهشهر پس از آزادی از زندان دست به خودکشی زد که خوشبختانه خانواده او مطلع شده و نجاتش دادند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل